You are here:
ahmetler.net
DANIŞTAY KARADENİZDEKİ VAHŞİ KIYIMA DUR DEDİ PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 16 Ocak 2016 00:20

Karadeniz'deki vahşi yıkıma Danıştay dur dedi!

Yeşil Yol, HES'ler, madencilik, sanayi ve kentsel alanlarla ilgili planlar hukuka aykırı bulunarak durduruldu...

Gazeteci Yusuf YAVUZ'un yazısı Danıştay kararını ve Karadenizdeki HES mücadelesini anlatıyor.

Yusuf YAVUZ

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde doğal ve kültürel varlıkların korunmasını tehdit eden pek çok pek çok plan kararını içeren bölgeyle ilgili Çevre Düzeni Planı'na yönelik TEMA Vakfı'nın yaptığı itirazları kabul eden Danıştay, planın içerdiği pek çok kararın yürütmesini durdurdu. Buna göre dere ıslah çalışmaları, HES'ler, sanayi alanları, maden bölgesi ve Yeşil Yol olarak anılan yaylalar arası entegrasyon önerisiyle ilgili plan kararlarının yürütmesi durdurulurken, hukuki süreç için Danıştay'ın nihai kararı bekleniyor.

Devamını oku...
 
YAYLALAR YAYLALAR PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 13 Ocak 2016 22:12

 Mehmet ARSLAN

Tarihte ÇİMİ Köyü Ne Yaptı, Ne Haber? (1)

Aldürbe Platosu-Ahmetler Yaylası

Atalarımız 11-13.ncü yüzyıllarda Horasandan gelip Anadolu Toroslarını yurt tutmuşlar. Ahmetler Oymağı Oğuzların Üçoklar-Deniz Han’a bağlı Yıva boyundansembolü çakır kuşu.[1] Konar-göçer Ahmetlerliler ; Kışlak ve yaylak kullanarak bu günlere gelmişler. Bunu nerden anlıyoruz? Osmanlı Defteri Hakani’lerinde yazılı ödedikleri vergilerden. Bu defterlerde Ağnam-Ganem gibi koyun keçi vergileri yanında  Aşar/Öşür (mahsul), Çift Resmi gibi zirai vergilerde  var. Ayrıca Kanuni (1520-1566) dönemine ait  ve ilk sayfasında Kanuni’nin tuğrası  bulunan 172 no.lu Defteri Hakani nin Ahmetler’in kayıtlı olduğu 67. sayfasında; Aldürbe Platosu-Ahmetler Yaylası’nın  Ahmetler Köyüne (1530?) tahsis kaydı var.

Devamını oku...
 
MUSTAFA ÖZDEMİR HASTANEDEN ÇIKTI PDF Yazdır E-posta
Pazar, 10 Ocak 2016 22:37

Geçmiş olsun!

Konya’da yaşayan ve İMAŞ Holding Genel Müdürü olarak çalışmakta olan Elektronik Mühendisi Ahmetlerli Mustafa Özdemir, başarılı bir anjiyo ve stent operasyonu geçirdi. Mustafa Özdemir, ikinci gün hastaneden taburcu olarak evine döndü.

Sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendiğimiz Mustafa Özdemir’e geçmiş olsun diyoruz ve kısa zamanda görevine başlamasını bekliyoruz.

 
DELİ DUMRUL DEMOKRASİSİ PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 19 Aralık 2015 13:14

(Bizim deli Dumrul da ölçmüş, biçmiş, kelimeleri tartmış, döktürmüş. Orta Asya'ya at sırtında geri dönmüş. Yazdıklarına bakılırsa kaç yüzyıl önceki Deli Dumrul'a kızmış olmalı. :) Demokrasi dersi veriyor... Demek o zamanlarda da böyle bir demokrasi varmış...Tarihten ders almaya çalışıyor)

Mehmet ARSLAN

“Bir zamanlar Oğuz Boyu’nda Dumrul adında bir yiğit yaşarmış. Çocukken dokuz vahşi boğayı öldürdüğü ve bunun gibi boyundan büyük işler yaptığı için  “deli” derlermiş ona. Son olarak da kurumuş bir nehrin üstüne bir köprü kurmuş. …”[1]

Zaman; Yazılı tarih öncesi, çok eski Dedem Korkut zamanı.

Yer; Oğuz ülkesi/Sibir’den Orta Asya’ya.

Deli Dumrul;  Dedem Korkut’un Oğuz delikanlısı.

Devamını oku...
 
AHMET ÇALI İÇİN MEVLİT OKUTULACAK PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 17 Aralık 2015 20:34

 20 Aralık Pazar günü Ahmetlerdeki yemekli mevlide davetlisiniz.

Geçen yıl kaybettiğimiz ve köyümüzde "Hacının Ahmet” olarak bilinen Ahmet ÇALI için ailesi ve çocukları tarafından Ahmetler'de yemekli mevlit okutulacaktır.

20 Aralık Pazar günü öğleyin verilecek olan yemeğe ve okunacak mevlide bütün köylülerimiz davetlidir.  Allah kabul etsin!

Merhum Ahmet Çalı’ya Tanrı’dan rahmet diliyoruz. Nur içinde yatsın!

 
ÇOCUKLUK ARKADAŞIM ALİ KOÇ PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 16 Aralık 2015 00:18

Işıklar içinde yatsın!

Bizim kuşağın öncülerinden Ahmetler’in yetiştirdiği değerli insanlardan biri; çocukluk arkadaşım Ali Koç aramızdan ayrılalı tam iki yıl oldu. 15 Aralık 2013'ten beri onu özlüyoruz.

Ölümünden sonra yazdığımız yazıyı tekrar yayımlarken ölüm yıldönümünde onu rahmetle anıyorum. Nur içinde yatsın.

Yazının sonunda; kardeşi, İnşaat Mühendisi İbrahim Koç'un yazdığı "Hüzün Yağmuru" adlı ağıtı da dinleyebilirsiniz.

“Çocukluk Arkadaşım Ali Koç” yazısı için burayı tıklayın.

 
MANAVGAT BELEDİYESİ AHMETLER’E PARK YAPTI PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 09 Aralık 2015 22:11

Teşekkürler Manavgat, Teşekkürler Şükrü Başkan

İki sene önce Ahmetlerdeki HES olaylarının en kritik günlerinde Kanyonda yapılmak istenen HES’e karşı köylülerin verdiği mücadeleye destek olmak için binlerce insan Ahmetler’e akın akın geliyordu. Manavgat Belediyesi de bu süreçte köylüleri yalnız bırakmamıştı. İşte o günlerde Başkan Şükrü Sözen de Ahmetler’i ve Kanyonu ziyaret etmişti.

Yemek sırasında kulağına eğilip; “Başkanım” dedim, “Ahmetler’e bir park istiyoruz; büyük şehir yapalım demişti ama ilgilenemediler, tekrar bir hatırlatmak için desteğiniz olur mu?”

Şükrü Başkan bekletmeden şöyle demişti:
“Hocam, biz yaparız; bu bize yakışır!”

Devamını oku...
 
HER ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR PDF Yazdır E-posta
Pazar, 06 Aralık 2015 21:38

DERS ALINACAK BİR HİKAYE 

Bir zamanlar Afrika'daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü. 

Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi:

"Bunda da bir hayır var!"

Devamını oku...
 
TOROSLAR, HES’LERE KARŞI TEK YUMRUK! PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 02 Aralık 2015 00:49

“Eğer bir şeye ‘kutsallık’ atfedilecekse, bu yaşam mücadelesi kutsaldır. Karıncanın kardeşi var diyoruz. Toprak, su, orman yaşamdır, satılamaz…”

Yusuf YAVUZ

Antalya’nın doğu ilçelerinde köylüler HES’lere karşı ayaklandı. Bölgede bulunan ormanlar, şelaleler, mağaralar, yeraltı suları, yaban hayatı ve tarım alanlarının yanı sıra arkeolojik kültür mirası, HES projelerinin tehdidi altında. Manavgat, Akseki, Gündoğmuş, İbradı ve Gazipaşa’dan köylüler önceki gün HES projelerinin odağındaki Gençler köyünde bir araya gelerek Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu ile birlikte ortak basın açıklaması yaptı.

Devamını oku...
 
Haritada Bir Nokta: SARIKEÇİLİLER PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 02 Aralık 2015 00:07

Sarıkeçili Yörükleriyle İlgili Bir Yazı Dizisi

Oğuz nesline Orta Asya bozkırlarından çıkıp uzak diyarlara-güneşin battığı topraklara-at koşturmak düşünce bir gün…

Yazı: Mahmud Göküş / Fotoğraflar: Memduh Ekici

 “Bir Zamanlar Hepimiz Yörük idik”

Atalarımız daima yürümeyi, at koşturmayı, cenk etmeyi böylece dinç kalmayı sever; yerleşik bir hayata mahkûm olup hareketsiz kalmayı asla kabullenemezlerdi.

Devamını oku...
 
OĞUZLAR / TÜRKMENLER / OSMANLILAR / SÜLEYMAN ŞAH VE MOĞOLLAR PDF Yazdır E-posta
Salı, 01 Aralık 2015 23:41

Mehmet ARSLAN

Anadolu 11.YY.dan itibaren OĞUZLAR’ın (Türkmenlerin) akınına uğradı.

Cengiz HAN’ın Mareşal’i MÖNGKE/Mengü-Büyük Han, Saint Lois’ye mektubunda; “Gökte, bir tek ebedi Tanrı vardır ve yeryüzünde bir tek hakim, Cengiz HAN […] Tüm Dünya mutluluk ve  barış içinde birleşecektir” (Temuçin-Cengiz-Çingis-Okyanus-1167-1227)[1]

1219 Moğol akınlarıyla 5-8.YY’dan beri yurt edindikleri Hazarın Güneyi/Güney Türkistan- Horasandan yola çıkan Oğuzlar’ın konar-göçer Türkmenleri oba oba, oymak oymak Güney ve Batı Anadolu’ya sığınıp Selçukludan ve Osmanlı’dan önce yurt tutup Selçuk ve Osman’ın uc/UÇ  bölgelerinin güvenceleri olurlar.

Devamını oku...
 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 - 142