You are here:
ahmetler.net
AHMETLER YAYLASINDAKİ 350 YILLIK DAVA MEDYADA PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 19 Şubat 2015 21:03

Asırları Deviren Dava

350 yıldır süregelen Yayla uyuşmazlığı konusu ilk defa bu bütün ayrıntılarıyla medyaya yansıdı. Doğan Haber Ajansı (DHA)’nın verdiği haberde Ahmetler Yaylasıyla ilgili bilinmeyenleri ilk defa Mehmet Arslan Kamuoyuna duyurdu.

DHA’dan Mehmet ÇINAR’ın haberi yerel basında ve internet medyasında geniş yer buldu. Haberi, olduğu gibi sitemizde de yayınlıyoruz:

Devamını oku...
 
HES’LER MANAVGAT’IN KANYON ve DERELERİNİ KURUTACAK PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Şubat 2015 22:58

DSP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, Manavgat'ın Değirmenözü Mahallesi'ne HES yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

"Hes'lerle Karadeniz'den Sonra Manavgat'ın Kanyon ve Dereleri Kurutulacak"

Çevre Etki Değerlendirme(ÇED) raporları çıkarılmadan yapılan HES'lerin Karadeniz'de özgürce asırlarca çağlayan derelerin ekolojik yapısını bozduğunu belirten Çakmak, milyonlarca yıl içinde oluşan kanyonların yapısının bozulmasının milyar dolarla harcansa da yeniden eski haline getirilmesinin imkansız olduğunu kaydetti.

Devamını oku...
 
MİLLİ PARK İÇİNE HES YAPILAMAZ PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Şubat 2015 22:33

“Dünyaca ünlü Ahmetler Kanyonu'na HES yapılması nasıl yanlış bulduysak Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içinde bulunan Değirmenözü Mahallesi'ne HES kurulmasını da yanlış buluyoruz”

"Milli park içine HES yapılırsa Manavgat'ta turizm 12 aya çıkmaz"

Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Oytun Eylem Doğmuş, Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içine HES yapılmasının bölgenin ekolojik yapısını bozacağı için yanlış bulduklarını söyledi.

Devamını oku...
 
ŞERİFE HALA’YA SELAM OLSUN PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 14 Şubat 2015 20:03

(Şerife Hala'yı bugün son yolculuğuna uğurladık!
Nur içinde yatsın!)

Mehmet ARSLAN

Candan Sevenler.

Tam da Şerife Hala’yı ifade eder.

Sarıldı mı insana kalbi sendedir, yüreğini sana verir, o an bütün kötülükler anlamını yitirir, dünyan değişir, iyileşirsin enerjin yükselir.

Devamını oku...
 
ŞERİFE HALAYI SON ZİYARET PDF Yazdır E-posta
Cuma, 13 Şubat 2015 22:59

Zehra Deniz ÖZDEMİR

Şubat solgunluğu içimizde gezen kış günlerinde, memlekete gitme düşüncesi olan tatiller içimizdeki kışı bahara çevirir; hayallerin gerçekleşmesi, özlemlerin giderilmesi düşüncesi ile içimize attığımız tohumlar adeta bahara çevrilir ve filizleniverirdi.

Konya yolundan çıktığımız zaman arabanın Ahmetler yoluna sapmasıyla gurbetlik biterdi. Kıvrıla kıvrıla çıkılan yokuşlar ile özlem giderme heyecanları birbirine karışır, dağlara selam verip yankılanırdı adeta.

Devamını oku...
 
AHMETLER, “ÖKSÜZ ŞERFE”SİNİ KAYBETTİ PDF Yazdır E-posta
Cuma, 13 Şubat 2015 21:48

Ahmetlerdeki HES mücadelesinin simgesi haline gelen, bütün köyün “Şerife Halası” Şerife Çalı’yı 13 Şubat Cuma günü kaybettik. Cenazesi 14 Şubat Cumartesi öğleyin Ahmetler’de toprağa verilecek.

“Öksüz” sıfatı bir insana bu kadar mı yakışır? Sen yirmili yaşlarda gencecik bir gelinken kocanı kaybet, biricik kayın biraderin askerden döndüğü gün Konyaltı’nda denize girip boğulsun; sonra hayatta ek tutanağın biricik oğlunu da askerden döndükten bir süre sonra toprağa ver. Hangi ana dayanabilir buna? Babası, anası derken hiç beklenmedik bir anda ailenin tek erkek evladı, ailenin ve köyün direği kardeşi Mustafa Zor’u da kaybeder. Anayı, babayı ve ötekileri saymıyorum. Bir kadın başka nasıl öksüz kalabilir?

Şerife Çalı gerçekten öksüzdü. Ölüm, bütün sevdiklerini onun elinden çok erken aldı. Öksüzdü, ama inanılmayacak kadar da dimdik ve onurlu bir yaşam sürdü. Gencecik bir gelinken eşini kaybetse de biricik oğlunun varlığıyla avunup bir daha evlenmeden tek başına sürdürdü yaşamını.

Devamını oku...
 
PAN – PANTIR PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 12 Şubat 2015 16:45

PANTIR  (Pan+Tır)
PANTIREL (Pan+Tır+El)
PANTIRLI (Pan+Tır+Lı)

Mehmet ARSLAN

Köyümüzün adı Ahmetler.
Tekil değil çoğul.
İçini açıp baktığımızda birden çok Ahmet tarafından kurulduğu anlaşılıyor.

Yer adlarının tarihi ve kavramsal değerleri, özel hikayeleri, ruhları vardır. Bir dağa boşuna KöseDağı, Akdağ, GidenGelmez Dağı adı verilmez. KöseDağı; cavlaktır, Akdağ; karla kaplı ak paktır. GidenGelmez; geçit vermez, çetindir, kepirdir öldürebilir, şakaya gelmez. Ahmetler Kuyusu  da Ahmetlerin alın teridir, suyu arayan adamın hikayesidir.

Devamını oku...
 
NUR KARAKAYA TÜRKİYE 1.’si PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 31 Ocak 2015 11:35

Ahmetlerli Nur, bütün derslerden 100 tam puan alarak Türkiye 1.’si oldu. Nur’u kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Ahmetler’den Emine ve Mustafa Karakaya’nın kızı olan Nur Karakaya, 2015 Öğretim yılı 1. Dönem TEOG sonuçlarına göre bütün derslerdeki sınavlardan 100 tam puanla Türkiye 1.’si oldu. Manavgat Bahçeşehir Koleji 8. Sınıf öğrencisi olan Nur Karakaya’yı kutluyoruz.

Geçen öğretim yılında, 2014 TEOG sonuçlarına göre de 2 tane Ahmetlerli öğrenci Türkiye 1.’si olmuştu. Çocuklarımızın başarıları hepimizi gururlandırmaya devam ediyor.

Nur Karakaya'ya ve bütün Ahmetlerli öğrencilere bundan sonraki yıllarda da üstün başarılar diliyoruz.

Nur'un; e-okuldaki hepsi 100 tam puanlı 1. Dönem Karne Notlarını aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz.

Devamını oku...
 
HUKUKÇU GÖZÜYLE TÜRKİYE'NİN HES GERÇEĞİ PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 24 Ocak 2015 21:39

"Akarsularımız 10 bin kilometrelik kanallara hapsedilecek."

Yusuf Yavuz yazdı...

Av. Yakup Ş. Okumuşoğlu  (ÇEHAV- Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları Grubu Üyesi): “Gelecek nesiller suyun kamuya ait olduğu algısından yoksun yetişmiş olacaktır…”

Türkiye’deki HES davaları konusunda öne çıkan hukukçulardan biri olan Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu, hukuki ve ekolojik yönlerini ele aldığı kapsamlı değerlendirmesinde, HES’lerle ilgili yaşanan sürece ışık tutuyor.

Devamını oku...
 
ESKİLERDEN SEÇMELER PDF Yazdır E-posta
Pazar, 18 Ocak 2015 10:17

YAĞMURLAR, GÜVERCİNLER ve KEKLİKLER

Yağmurlar azaldığında güvercinler kayboldu;
Avcılar ve ilaçlar çoğaldığında ise keklikler tükendi...  

Mustafa Koç

İlk çocukluk yıllarımda yaylaya giderdik. Orada bütün çocuklar, ailedeki işbölümüne katılırdı. Biz de oğlak güder, yakacak toplar, topalak kazardık. Bir gün, hala kızı Ünzüle’yle yayla tepelerinde oğlak güderken birden başlayan bir yağmura yakalandık. Oğlaklar kaya diplerine sığınmış, biz ortada kalmıştık. Aman Allahım, ne büyük dolular iniyordu gökten üstümüze! Sanki oğlakları birinin bahçesine saldık da sahipleri yukarıdan bize taş yağdırıyor gibiydi.

Devamını okumak için buraya yıklayın.

 
OSMANLICA TÜRKÇE SAVAŞLARI -2 PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 08 Ocak 2015 22:09

Pantır KOÇARSLAN

Osmanlı arşivlerinde Ahmetler:
Ahmetler’in Cami isteğini Osmanlı Türkçesiyle ve bugünkü Türkçeyle okuyup karşılaştıralım.

“Aklın Süsü Dil, Dilin Süsü Sözdür.”
Yusuf Has HACİB (Kutagu Bilig)[1]

Aslında Osmanlıca Ahmetler Çimi savaşlarını yazacaktım bu hafta, nedense bizim köyün camisi takıldı kafama.

Bâb-ı Âli [2] arşivinde tırmalıyorum, ne görsem; Fon kodu… Ahmetler cami karşımda. Harcını yatırıp kaptım belgeyi, okuttum Arapca, Farsca,Türkçe, Azerice ve İngilizce bilen kankam Afşin’e. Ben Türkçenin bile fakiriyim adamın bilmediği dil yok, dil zengini Karun mübarek. Osmanlıcadan Türkçe yazıya çevirdi; Töbe Allah ben gene tın tın. Heyecanlıyım, soruyorum ne diyor konuşsana len, benimle dalgasını geçiyor, kem küm…

Okuyalım;

Devamını oku...
 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 - 140