You are here:
ahmetler.net
AHMETLER’İN ÖKSÜZ HALASI PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 04 Mart 2015 20:14

Mehmet KOCAAKÇA

“Sen Deniz Gezmiş’e yataklık yaparsın ha!”

Ahmetler’de kar yağıyordu usul usul. Sulu düşen kar toprağa tutunmaya çalışıyordu inatla. Beyaz bir örtü kendini hafiften göstermeye başlarken birden veda ediverdi. Köyün içerisinde bir sessizlik çökmüştü. İn cin top oynar hali mi desek, yoksa herkes soğuk ve kar ayazından sığınacak ocak başında mı bekleşiyor bir bilinmezlik var sanki. Güğlen dağı yine hasretli ve heybetli yukardan gözetliyor insanlarını. Her bakışımda Ahmetler’e özlemin ateşini yakar yüreğimin içinde. Her defasında güzelliğini seyrettirirken, kucaklamayı bekler sıladaki insanlarını.

Devamını oku...
 
PAYAMSEKİ PDF Yazdır E-posta
Pazar, 01 Mart 2015 00:48

Mehmet ARSLAN

Bilgi, Toprak ve Su.

Gelecekte varlığımızın üçlü ve güçlü kurgusu. Bunlar gezegenimizin olmazsa olmaz yaşamsal uydusu. Yoksa Nuh Tufanı tekerrür edecek, varlığımız tükenecek.

PAYAMSEKİ’ye dönersek.

Payam = Badem = Doğal set ile korunaklı payam bahçesi, Bük’ün hakim sırtlarındaki dirsekte oturan  kartal bakışlı sekilik.

Bu konuya neden girdik?

Yaşamsal üç  gerçeklik; Bilgi, Toprak ve Su dedik.

Devamını oku...
 
BOĞAZPINAR HES İÇİN İYİ HABER PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 21 Şubat 2015 22:12

Ne zaman HES’lerle ilgili güzel bir haber bulsak seviniyoruz. Tarsus’tan gelen iyi haber herkesi mutlu etti. Yurdumuzun hangi yöresinde olursa olsun kurtarılan her dere, gelecek kuşaklara temiz bir dünya bırakmak için umudumuzu artırıyor.

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köyünde yapılmak istenen HES projesine karşı açılan davanın bilirkişi raporunda, projenin hayata geçmesi durumunda hem doğanın hem de bölgedeki insan ve hayvanların kullandığı suyun zarar göreceği yazıldı.

Yusuf Yavuz’un bu konudaki “Köylüler pınarın boğazını kestirmedi” başlıklı yazsını okumak için tıklayın.

 
AHMETLERDEKİ HES TEPKİSİ, İSVEÇ'TE TEZ KONUSU OLDU PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 21 Şubat 2015 00:44

Ahmetler’e Avrupa’dan İlgi Var!
HES'ler, TEZ oldu!

Geçtiğimiz aylarda Almanya’nın Berlin Üniversitesi ile İsveç’in Uppsala Sverige Landbruks Üniversitesinden akademisyenler, Ahmetlerdeki HES konusunda hazırladıkları tezler için destek istediklerinde çok sevinmiştim.

Ahmetlerdeki HES sürecine halkın katılımı konusunda yeteri kadar bilgi sahibiydim ve sürecin bütün evrelerine tanıklık edebilirdim. Ahmetler’in yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da ilgiyle izlendiğini görmek gerçekten gurur vericiydi. İşte bunlardan biri; İsveç Uppsala Sverige Landbruks Üniversitesi'nde (SLU) master yapan Emine Karakitapoğlu; 'Türkiye'de HES Projelerindeki ÇED Süreçlerine Halkın Katılımı' başlıklı tezini tamamladı ve tez raporun sonuçları medyaya yansıdı.

Devamını oku...
 
ESKİLERDEN BİR YAZI PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 19 Şubat 2015 23:28

Mustafa KOÇ

(Bu yazı tam 15 sene önce yazıldı. Ben, "Bir Göç Hikayesi" dedim; ama aslında bu bir masaldan başka bir şey değil... Kimseler üstüne alınmasın!)

Sözü uzatmadan sizlere belgesel bir göç hikayesi anlatacağım. Şimdi sayıları azalsa da Ahmetlerliler, her yıl mayıs, haziran aylarında yüzlerce yıldır sürdürdükleri bir geleneğe bağlı kalarak yaylaya çıkarlar. Çıkarlar çıkmasına da bazen yayladan sağdıkları süt burunlarından gelir.  Yaylaya çıkabilmek için insanlar bakın nelerle karşılaşırlar, bir öğrenin. Bu ülkede hayvancılık neden geriler, köylüler neden yoksulluktan bir türlü kurtulamaz, bir düşünelim. 

Devamını oku...
 
AHMETLER YAYLASINDAKİ 350 YILLIK DAVA MEDYADA PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 19 Şubat 2015 21:03

Asırları Deviren Dava

350 yıldır süregelen Yayla uyuşmazlığı konusu ilk defa bu bütün ayrıntılarıyla medyaya yansıdı. Doğan Haber Ajansı (DHA)’nın verdiği haberde Ahmetler Yaylasıyla ilgili bilinmeyenleri ilk defa Mehmet Arslan Kamuoyuna duyurdu.

DHA’dan Mehmet ÇINAR’ın haberi yerel basında ve internet medyasında geniş yer buldu. Haberi, olduğu gibi sitemizde de yayınlıyoruz:

Devamını oku...
 
HES’LER MANAVGAT’IN KANYON ve DERELERİNİ KURUTACAK PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Şubat 2015 22:58

DSP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, Manavgat'ın Değirmenözü Mahallesi'ne HES yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

"Hes'lerle Karadeniz'den Sonra Manavgat'ın Kanyon ve Dereleri Kurutulacak"

Çevre Etki Değerlendirme(ÇED) raporları çıkarılmadan yapılan HES'lerin Karadeniz'de özgürce asırlarca çağlayan derelerin ekolojik yapısını bozduğunu belirten Çakmak, milyonlarca yıl içinde oluşan kanyonların yapısının bozulmasının milyar dolarla harcansa da yeniden eski haline getirilmesinin imkansız olduğunu kaydetti.

Devamını oku...
 
MİLLİ PARK İÇİNE HES YAPILAMAZ PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Şubat 2015 22:33

“Dünyaca ünlü Ahmetler Kanyonu'na HES yapılması nasıl yanlış bulduysak Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içinde bulunan Değirmenözü Mahallesi'ne HES kurulmasını da yanlış buluyoruz”

"Milli park içine HES yapılırsa Manavgat'ta turizm 12 aya çıkmaz"

Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Oytun Eylem Doğmuş, Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park sınırları içine HES yapılmasının bölgenin ekolojik yapısını bozacağı için yanlış bulduklarını söyledi.

Devamını oku...
 
ŞERİFE HALA’YA SELAM OLSUN PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 14 Şubat 2015 20:03

(Şerife Hala'yı bugün son yolculuğuna uğurladık!
Nur içinde yatsın!)

Mehmet ARSLAN

Candan Sevenler.

Tam da Şerife Hala’yı ifade eder.

Sarıldı mı insana kalbi sendedir, yüreğini sana verir, o an bütün kötülükler anlamını yitirir, dünyan değişir, iyileşirsin enerjin yükselir.

Devamını oku...
 
ŞERİFE HALAYI SON ZİYARET PDF Yazdır E-posta
Cuma, 13 Şubat 2015 22:59

Zehra Deniz ÖZDEMİR

Şubat solgunluğu içimizde gezen kış günlerinde, memlekete gitme düşüncesi olan tatiller içimizdeki kışı bahara çevirir; hayallerin gerçekleşmesi, özlemlerin giderilmesi düşüncesi ile içimize attığımız tohumlar adeta bahara çevrilir ve filizleniverirdi.

Konya yolundan çıktığımız zaman arabanın Ahmetler yoluna sapmasıyla gurbetlik biterdi. Kıvrıla kıvrıla çıkılan yokuşlar ile özlem giderme heyecanları birbirine karışır, dağlara selam verip yankılanırdı adeta.

Devamını oku...
 
AHMETLER, “ÖKSÜZ ŞERFE”SİNİ KAYBETTİ PDF Yazdır E-posta
Cuma, 13 Şubat 2015 21:48

Ahmetlerdeki HES mücadelesinin simgesi haline gelen, bütün köyün “Şerife Halası” Şerife Çalı’yı 13 Şubat Cuma günü kaybettik. Cenazesi 14 Şubat Cumartesi öğleyin Ahmetler’de toprağa verilecek.

“Öksüz” sıfatı bir insana bu kadar mı yakışır? Sen yirmili yaşlarda gencecik bir gelinken kocanı kaybet, biricik kayın biraderin askerden döndüğü gün Konyaltı’nda denize girip boğulsun; sonra hayatta ek tutanağın biricik oğlunu da askerden döndükten bir süre sonra toprağa ver. Hangi ana dayanabilir buna? Babası, anası derken hiç beklenmedik bir anda ailenin tek erkek evladı, ailenin ve köyün direği kardeşi Mustafa Zor’u da kaybeder. Anayı, babayı ve ötekileri saymıyorum. Bir kadın başka nasıl öksüz kalabilir?

Şerife Çalı gerçekten öksüzdü. Ölüm, bütün sevdiklerini onun elinden çok erken aldı. Öksüzdü, ama inanılmayacak kadar da dimdik ve onurlu bir yaşam sürdü. Gencecik bir gelinken eşini kaybetse de biricik oğlunun varlığıyla avunup bir daha evlenmeden tek başına sürdürdü yaşamını.

Devamını oku...
 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 - 140