You are here:
ahmetler.net
AHMETLER BELGESELİ YAPAN GAZETECİLERE ÖDÜL PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 18 Mart 2015 00:07

"Bu ödülü Alakır'da, Ahmetler'de, Köprüçay'da ve ülkenin dört bir yanında yaşamı savunanlar adına alıyoruz"

Ahmetlerdeki HES mücadelesinin öyküsünü belgesel yapan gazeteciler; Yusuf Yavuz ve Pelin Gel Ağan’a, VTV’deki “İki Ağaç İçin” belgeseliyle Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 2014 Yılı Başarılı Gazetecileri Ödülü verildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 2014 Yılı Başarılı Gazetecileri Ödül töreni geçtiğimiz gün Ankara'da gerçekleştirildi.

Devamını oku...
 
YENİ EĞİTİM YILINA YENİ OKULLAR GELİYOR PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Mart 2015 23:27

Mustafa KOÇ

(Bu yazı, 14 Mart 2015 tarihli POSTA Gazetesinde yayımlanmıştır.)

Son yıllarda eğitim sisteminde köklü değişikler gerçekleşti. Bu değişimden en büyük payı ise dershaneler ve sınav sistemindeki ayarlamalar aldı. Yeni düzenlemelerin, eğitim sorunlarının çözümüne ne ölçüde katkı yapacağını ileriki zamanlarda yaşayarak göreceğiz.

Geride kalan 50 yıla damgasını vuran ve Türk eğitim tarihinde tartışılmaz büyük başarılara imza atan özel dershaneler artık yok. Bu yüzden yeni öğretim yılına girerken makul bir bedelle dershane desteği alabilen aileler ve öğrenciler mutlaka bir tedirginlik içinde olacaktır.

Devamını oku...
 
ZİLE'DE OLAYLI HES EYLEMİ PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Mart 2015 23:23

"ZİLE BU HES'İ İSTEMİYOR"

Tokat'ın Zile İlçesi'nde toplanan yaklaşık 2 bin kişi ilçede yapılması planlanan 3 hidro elektrik santraline (HES) karşı yürüyüş yaptı. Yaklaşık 10 kilometre Zile-Çekerek yolunda yürüyüş yapan köylülere jandarma zaman zaman biber gazı ile müdahale etti.

Zile'den geçen Çekerek Irmağı üzerine özel bir firma tarafından yapılması planlanan HES'e karşı çıkan köylülere destek için çeşitli yerlerden gelen kişiler Yapalak Köyü girişinde toplandı. İstanbul'dan otobüslerle gelen dernekler eyleme katıldı.

Devamını oku...
 
ALİ ÖZ VEFAT ETTİ PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 14 Mart 2015 20:13

Köyümüzden, “Çakıcı“ lakaplı Mustafa Öz’ün oğlu Ali Öz, Antalya’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Ali Öz, 15 Mart Pazar günü öğleyin Ahmetler’de toprağa verilecektir.

Ali Öz’ün ailesine, yakınlarına ve tüm Ahmetlerlilere baş sağlığı diliyor, Ali Öz’e tanrıdan rahmet diliyoruz.

Nur içinde yatsın!

 
DÜNYA KADINLARI AHMETLER'DE PDF Yazdır E-posta
Cuma, 13 Mart 2015 21:00

Mehmet KOCAAKÇA

Dünya kadınları, köylülerin HES mücadelesindeki onurlu duruşlarından dolayı Ahmetlerli kadınlara destek yürüyüşü yaparak Ahmetler'e konuk oldular. 

Antalya Dünya Kadın Yürüyüşü Platformu, Dünya kadın yürüyüşü etkinliği için Ahmetler köyüne misafir oldular. “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz, suyumuz, toprağımız ve kentimiz için yürüyoruz” diyerek... Üç dilde afiş astılar; “kadın, yaşam, özgürlük.” Ahmetler’in emekçi, direnişçi ve vefalı kadınlarını ziyaret ederek onların yanında olduklarını gösterdiler.

Antalya Halkevleri, Eğitim-Sen’in kadınları ile birlikte Almanya’dan, İngiltere’den, Belçika’dan, Hollanda’dan, Sırbistan’dan ve diğer ülkelerden gelen kadınlar, Ahmetler’de yan yana geldiler. Bu yürüyüşün Ahmetler’de yapılmasının nedeni, köylülerin HES’e karşı vermiş olduğu mücadeleyle de yakından ilgiliydi.

Devamını oku...
 
AHMETLER’İN ÖKSÜZ HALASI PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 04 Mart 2015 20:14

Mehmet KOCAAKÇA

“Sen Deniz Gezmiş’e yataklık yaparsın ha!”

Ahmetler’de kar yağıyordu usul usul. Sulu düşen kar toprağa tutunmaya çalışıyordu inatla. Beyaz bir örtü kendini hafiften göstermeye başlarken birden veda ediverdi. Köyün içerisinde bir sessizlik çökmüştü. İn cin top oynar hali mi desek, yoksa herkes soğuk ve kar ayazından sığınacak ocak başında mı bekleşiyor bir bilinmezlik var sanki. Güğlen dağı yine hasretli ve heybetli yukardan gözetliyor insanlarını. Her bakışımda Ahmetler’e özlemin ateşini yakar yüreğimin içinde. Her defasında güzelliğini seyrettirirken, kucaklamayı bekler sıladaki insanlarını.

Devamını oku...
 
PAYAMSEKİ PDF Yazdır E-posta
Pazar, 01 Mart 2015 00:48

Mehmet ARSLAN

Bilgi, Toprak ve Su.

Gelecekte varlığımızın üçlü ve güçlü kurgusu. Bunlar gezegenimizin olmazsa olmaz yaşamsal uydusu. Yoksa Nuh Tufanı tekerrür edecek, varlığımız tükenecek.

PAYAMSEKİ’ye dönersek.

Payam = Badem = Doğal set ile korunaklı payam bahçesi, Bük’ün hakim sırtlarındaki dirsekte oturan  kartal bakışlı sekilik.

Bu konuya neden girdik?

Yaşamsal üç  gerçeklik; Bilgi, Toprak ve Su dedik.

Devamını oku...
 
BOĞAZPINAR HES İÇİN İYİ HABER PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 21 Şubat 2015 22:12

Ne zaman HES’lerle ilgili güzel bir haber bulsak seviniyoruz. Tarsus’tan gelen iyi haber herkesi mutlu etti. Yurdumuzun hangi yöresinde olursa olsun kurtarılan her dere, gelecek kuşaklara temiz bir dünya bırakmak için umudumuzu artırıyor.

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köyünde yapılmak istenen HES projesine karşı açılan davanın bilirkişi raporunda, projenin hayata geçmesi durumunda hem doğanın hem de bölgedeki insan ve hayvanların kullandığı suyun zarar göreceği yazıldı.

Yusuf Yavuz’un bu konudaki “Köylüler pınarın boğazını kestirmedi” başlıklı yazsını okumak için tıklayın.

 
AHMETLERDEKİ HES TEPKİSİ, İSVEÇ'TE TEZ KONUSU OLDU PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 21 Şubat 2015 00:44

Ahmetler’e Avrupa’dan İlgi Var!
HES'ler, TEZ oldu!

Geçtiğimiz aylarda Almanya’nın Berlin Üniversitesi ile İsveç’in Uppsala Sverige Landbruks Üniversitesinden akademisyenler, Ahmetlerdeki HES konusunda hazırladıkları tezler için destek istediklerinde çok sevinmiştim.

Ahmetlerdeki HES sürecine halkın katılımı konusunda yeteri kadar bilgi sahibiydim ve sürecin bütün evrelerine tanıklık edebilirdim. Ahmetler’in yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da ilgiyle izlendiğini görmek gerçekten gurur vericiydi. İşte bunlardan biri; İsveç Uppsala Sverige Landbruks Üniversitesi'nde (SLU) master yapan Emine Karakitapoğlu; 'Türkiye'de HES Projelerindeki ÇED Süreçlerine Halkın Katılımı' başlıklı tezini tamamladı ve tez raporun sonuçları medyaya yansıdı.

Devamını oku...
 
ESKİLERDEN BİR YAZI PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 19 Şubat 2015 23:28

Mustafa KOÇ

(Bu yazı tam 15 sene önce yazıldı. Ben, "Bir Göç Hikayesi" dedim; ama aslında bu bir masaldan başka bir şey değil... Kimseler üstüne alınmasın!)

Sözü uzatmadan sizlere belgesel bir göç hikayesi anlatacağım. Şimdi sayıları azalsa da Ahmetlerliler, her yıl mayıs, haziran aylarında yüzlerce yıldır sürdürdükleri bir geleneğe bağlı kalarak yaylaya çıkarlar. Çıkarlar çıkmasına da bazen yayladan sağdıkları süt burunlarından gelir.  Yaylaya çıkabilmek için insanlar bakın nelerle karşılaşırlar, bir öğrenin. Bu ülkede hayvancılık neden geriler, köylüler neden yoksulluktan bir türlü kurtulamaz, bir düşünelim. 

Devamını oku...
 
AHMETLER YAYLASINDAKİ 350 YILLIK DAVA MEDYADA PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 19 Şubat 2015 21:03

Asırları Deviren Dava

350 yıldır süregelen Yayla uyuşmazlığı konusu ilk defa bu bütün ayrıntılarıyla medyaya yansıdı. Doğan Haber Ajansı (DHA)’nın verdiği haberde Ahmetler Yaylasıyla ilgili bilinmeyenleri ilk defa Mehmet Arslan Kamuoyuna duyurdu.

DHA’dan Mehmet ÇINAR’ın haberi yerel basında ve internet medyasında geniş yer buldu. Haberi, olduğu gibi sitemizde de yayınlıyoruz:

Devamını oku...
 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 - 141