You are here:
BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 07 Ocak 2012 05:36

Hayatımızı iyi yapan şey, karşılaştığımız iyi insanlardır!

İyi şeyler insana daha çok yakışıyor. Toplumda kaybolmakta olan dayanışma ve yardım kültürünün aslında bir toplumu ayakta tutan en büyük güç olduğunu bir gün herkes anlayacak. Her şeyin maddileştiği ve bireysel çıkarların öne çıktığı bir çağda bu değerleri hatırlatan güzel bir yazı. Tekrar da olsa bu yazıyı ikinci kez yayınlıyoruz. Belki şu soğuk günlerde, insan sıcaklığı ile biraz ısınırız… (M. Koç)

BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI

Howard, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu.

O gün, hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi. Ama çaldığı ilk kapıyı açan sevimli genç bayanı görünce utandı...

Yiyecek bir şeyler yerine:

"Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim?" diyebildi yalnızca. 

Genç bayan, çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona. Çocuk, sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra;

"Çok teşekkür ederim, borcum ne kadar?" diye sordu genç bayana. Genç bayan;

"Borcunuz yok" diyerek, yüzünde sıcak bir gülümsemeyle devam etti;

"Annem, gösterdiğimiz şefkat ve nezaket karşılığı olarak asla bir bedel ödenmesini beklemememizi öğretti bize" dedi.

Çocuk "O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size." dedi.

Howard Kelly, evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.

Yıllar sonra genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı. Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca, hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük kente gönderdiler.

Dr. Howard Kelly, konsültasyon yapması için çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı. Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun yaşamını kurtarmak için elinden geleni yaptı.

Uzun süren tedaviden sonra bayan sağlığına kavuştu. Dr. Kelly, denetlemesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koydu ve hasta bayanın odasına gönderdi.

Kadın elleri titreyerek aldı zarfı eline. Açmaya korkuyordu... Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu.

Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti. Kâğıtta şunlar yazılıydı:

"Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir."