You are here:
Kekik Yağı Nasıl Sıkılır? PDF Yazdır E-posta
Salı, 07 Şubat 2012 08:06

 

Ali VAROL

TÜRKİYEMİZ

Kokar burcu burcu güller,

Öter dallarda bülbüller.

Açar menekşe , sümbüller,

Ne güzeldir Türkiye'miz.

 

Sürüler yayılır kıra,

Dağlar uzar sıra sıra,

Sular can verir çayıra,

Ne güzeldir Türkiye'miz .

 

Kekik, yavşan kokar dağda,

Kayısı, elma, üzüm bağda,

Hele bugün yeni çağda,

Ne güzeldir Türkiye'miz ...

M. Necati ONGAY

 

Bu şiir sanki bizim köy için söylenmiş. Biliyoruz ki yurdumuzun her anı böyle güzel. Yurdumuzun her yanında böyle güzel ve şifalı bitkiler yetişmektedir. Bu şifalı bitkileri yeterince tanıyıp onlardan gerektiği kadar faydalanabiliyor muyuz? Sözgelimi yurdumuzun her yanında yetişen kekik bitkisini yeterince tanıyor muyuz? Onun ne kadar faydalı olduğunu gerektiği kadar biliyor muyuz?

Çocukluğumda elimizi, parmağımızı bıçak kesince hemen temiz bir beze kekikyağı damlatıp kesik yerin üzerini sarardık. Kesik yer iltihap kapmadan kısa zamanda iyileşirdi. Bizim köyde soğuk algınlığına karşı sırt ve göğüs kekik yağı ile ovulur, bir de kekikli çay içilir, hastalık kolay atlatılır. Bu özelliğinden dolayı kekik yağına yaşlılar bizim köyde "kara hekim" derlerdi.

Kekik, etlere, balıklara, köftelere, çorbalara hoş bir lezzet veren güzel kokulu bir bitkidir. Kekik çayı, soğuk algınlığına, boğaz ağrısına çok iyi gelir. Kekik çayı emzikli anneler için de çok faydalıdır. Kekikte bulunan “timol”, doğal bir antibiyotiktir. Kekik yağı, vücut içinde safra artırıcı, kurt düşürücü ve ağrı dindirici, vücut dışında ise antiseptik olarak kullanılır.

Kekik yurdumuzun her yöresinde yetişebilen bir bitkidir. Bazı kaynaklara göre yurdumuzda 37 çeşit kekik vardır. Bizim çevremizde yağ kekiği (sahil kekiği), kara kekik (karabaş otu), taş kekiği, mor kekik gibi çeşitleri vardır. Bunlardan sahil kekiği yağ çıkarma işleminde kullanılır.

Kekik yağı çıkarılmasında kullanılan imbik bir kazan ve kapağından oluşmaktadır. Kazan bildiğimiz kazanlara benzer. Ancak kapağı özel olarak yapılmıştır. Bu kapak, kazanın üstüne kapatılmaktadır. Diğer kapaklardan en önemli farkı, kapağın kazana oturan alt kısmının içinde ve dışında yukarı doğru kıvrılmış oluklar bulunmasıdır. Bu olukların görevi, çatılarda kiremitlerden akan yağmur sularını toplayıp borularla aşağı akmasını sağlayan oluklar gibi kapağın yukarısından gelen suları biriktirip bir yerden dışarıya akıtmasıdır.

Ocakta yanan kazanın içine kesilip kurutulmuş kekik dalları konur. Dalların üzeri sıcak su ile doldurulur. Üzerine kapak kapatılır. Kapatılırken kazan kaynayınca içerde oluşacak buharın dışarıya kolayca kaçmaması için kazanla kapak arasına conta yerine geçebilecek bir madde (un hamuru veya özel bir çamur) konur. Kazanla kapağın birleştiği yer dışarıdan da sıvanır. İçi kekik ve su dolu kazanın altı yakılır. Kazan kaynayınca kapağın altı buharla dolar. Bu sırada kapağın üstüne bir hortum ya da olukla soğuk su akıtılır. Kapağın en üst noktasına akıtılan soğuk su kapağın dış yüzünü ıslatarak aşağı kayar. Kapağın alt kısmı çepeçevre dışa doğru kıvrılmış olukla çevrilmiştir. Yukarıdan gelen sular bu olukta birleşerek bir borudan gideceği yere akıtılır. Bu su kapağı soğutma suyudur. Yani kapak dıştan soğutulur. Kazan kaynayınca içerisi buharla dolar. Buhar soğutulmuş kapağın iç yüzüne değince yoğunlaşır ve damlalar haline gelir. Damlalar kapağın iç yüzünden aşağı doğru kayar ve kapağın iç alt kısmındaki yukarı doğru kıvrılmış olukta birikir. Kapağın altı içten fırdolayı bu olukla çevrilmiş ve dışarıya bir boru ile çıkış verilmiştir. Damlalardan oluşan damıtılmış su bu borudan dışarıya akar. Kekik yağı ile karışık damıtılmış su özel kaplarda birikir. Elde

özel yapılmış kap yoksa suyun aktığı yere derin ve dar saydam bir kap konur. Veya üzerinde huni olan bir büyük cam şişe konabilir. İçinde kekik yağı olan damıtılmış su bu kapta birikir. Bu karışımın yağ kısmı kabın yukarısında birikir. Ağzından taşan kısım yağlı kısımdır. Bu yağlı kısım alınarak şişelerde ters çevrilip suyu alınarak saf yağ haline getirilir. Ya da kap dolunca ağzı kapanıp dinlenmeye bırakılır. Kap eğer saydam ise bir süre sonra damıtılmış suyun altta, kekik yağının üstte biriktiği görülür. Eğer bu kap altında musluk olan bir kapsa musluk açılır, alttaki su dışarıya akıtılır, su tükenince musluk kapatılıp kekik yağı içeride bırakılır. Böyle birkaç aktarma işlemiyle kekik yağı kekik suyundan ayrılır ve her iki ürün de kendi kaplarına konur.

Yazımızın daha kolay anlaşılmasına yardımcı olacak resimler aşağıda bağlantısı verilen albümde görülebilir.

Ayrıca ilgi duyanlar için "Kekik Suyunun Faydaları" başlıklı bir yazıyı da aşağıya ekliyorum.

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kekik, mikrop öldürücü ve kanseri önleyici özelliği olan bir bitkidir.

Kekik'in kolesterol ve şekeri azaltıcı özelliği bulunur.

Ağız ve diş sorunlarında gargara şeklinde fayda sağlar.

Hazım sorunu için kekikten faydalanılabilir.

Spazm çözücüdür.

Baş ağrıları için kekik suyu kullanılabilir.

Kan dolaşımını düzenler.

Kekik suyu cilt temizliği için de kullanılabilir. Kekik suyu ile cilt temizliği pamuk üstüne damlatılmak suretiyle olur.

Bağırsak parazitlerinin düşürülmesi kekik suyunun yararları arasındadır.

Eklem ağrılarının tedavisinde kekik suyu banyosu tavsiye edilmektedir.

Kekik suyu zayıflatır mı?

İdrar söktürücü etkisi ile kekik suyu vücuttaki fazla suyun atılmasına katkıda bulunarak zayıflamaya yardım eder.

Kekik suyu kullanımı:

Bir çay bardağının dörtte birini dolduracak kadar kekik suyu konulur ve geri kalan kısım içinde su ya da meyve suyu eklenerek içilir.

Kekik suyunun zararları var mıdır?

Hamile bayanlar ve guatrı olanlara tavsiye edilmez.

Kekik yağının faydaları nelerdir:

Mikrop öldürücüdür. Yara iyileşmesini hızlandırır. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı yararlıdır.

Soğuk algınlıklarında defne yağı ile karıştırılıp göğüs ve sırta sürülünce yumuşatıcı ve iyileştirici etkisi vardır.

Kekik yağından yapılan bir kremin ayak sorunları yaşayan kişilerde yaraların ve iltihapların tedavisinde önemli faydalar sağladığı belirtilmiştir.

Kekik yağı nasıl kullanılmalıdır?

 Kekik yağı içilmemelidir. Haricen kullanılmalıdır.

Yazımızı resimleriyle beraber incelemek isterseniz aşağıdaki bağlantıları açabilirsiniz.

http://manavgatliarici.blogspot.com/2012/01/kekik-yag-nasl-sklr.html

https://picasaweb.google.com/117334603122699569910/KekikYagNasLSKLR#