You are here:
Yayla Kararı Gecikiyor PDF Yazdır E-posta
Salı, 09 Haziran 2009 22:21

Çimi, yine Çimiliğini yaptı...

Akseki'deki devlet daireleri, her zaman olduğu gibi adeta Çimi köyünün özel gücü olarak üstümüze geldi... İki gün önce, Akseki'den gönderilen jandarmalar, yaylaya çıkmış olan çobanlarımıza; "Devletin yaylasını işgal etmişsiniz; üç gün içinde burayı terk edin." diyerek  onları rahatsız etmişler. Böyle kritik günlerde daima yaptıkları gibi yine ortalığı karıştırmaya çalışıyor olabilirler. Bizler gelişmeleri büyük bir sabırla ve soğukkanlılıkla karşılayacağız. Çobanlara "Herhangi bir nedenle bir olaya meydan vermeyin." diye haber salınması gerektiğini muhtarımıza söyledim. Haklıyken haksız duruma düşmeyelim. Aklımızı kullanarak tahrik etseler bile uzak duralım diye düşünüyorum.

Bu durumu vakit geçrmeden Antalyadaki yetkililere ilettik. Onlar da şaşırdı bu işe: "Meralar ve yaylaklar, Mera Yasasına göre artık Tarım İl Müdürlüğündeki komisyon tarafından verilecek kararlara göre kullanılabilir. Merak etmeyin onların böyle bir müdahale hakları yok." dediler.

Bunun üzerine bugün muhtarımıız ve Hal Müdürü Hüseyin Kara ile birlikte yayla avukatımıza uğrayıp bir dilekçe yazdırdık ve dilekçeyi Tarım İl Müdürlüğüne verdik. Dilekçe'de hem durumu özetledik hem de Akseki Kaymakamlığının bu olay nedeniyle uyarılmasını talep ettik. Şimdi bu dilekçenin sonucunu ve önümüzdeki hafta içinde komisyonun vereceği kararı bekleyeceğiz.

Komisyon hayvan sayısını abartılı buldu.

Bu hafta karar vermesi geereken Mera Komisyonu, beyan edilen hayvan sayılarının şişirildiği izlenimine vararak yeniden mal tespiti yaptırma kararı aldı. Bu nedenle Çimi'yle birlikte bizim köyün ve o bölgede benzer istekleri olan başka köylerin yeni ve gerçekçi mal bildirimleri bekleniyor. Karar gerçek mal sayısının durumuna göre belli olacak.

Meralar ve yaylaklar hayvancılığın teşvik edilmesi ve geliştirilmesi amacıyla devlet tarafından "tahsis" ya da "kiralama" yoluyla ihtiyaç sahiplerine verildiği için komisyon kararı belirleyiici olacak. Kanaatime göre, Ahmetler yeterli hayvan beslediğini kanıtlayabilir, Çimi'nin abarttığı hayvan sayısı normale çekilebilrse bu konuda bizi sevindirecek bir karar verilebilir.

Muhtarla gittiğimiz Tarım Müdürlüğündeki yetkiliye; "Bu tahsis işini çözmediğiniz müddetçe bizden kurtulamayacaksınız." diye takıldım. Ama işimizi iyi takip eder, yolda giderken hata yapmazsak mutlu sona ulaşacağımızı umuyorum. Yoksa bu iş "Bin bir gece masalı" gibi uzayıp gidecek.

Kısa zamanda herkesi rahatlatacak bir karar alınması dileğiyle, bütün köylülerimize sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Umarız bu tuhaflık artık bir son bulur ve hepimiz rahatlarız. 

M Koç 

Not:

Bugün bu işlerle yoğun olarak uğraşırken bir yandan da muhtarımzın kızı Meryem Kara, Tıp Fakültesinde başarılı bir ameliyat geçirdi. Muhtarımıza, hastaya ve yakınlarına geçmiş olsun diyoruz.