You are here:
YENİ YIL MEKTUBU PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 04 Ocak 2014 17:22

Mustafa KOÇ

Yeni yılınız kutlu olsun!

Uzun zamandan beri siteyi bu kadar yalnız bırakmamıştım. Ama yılbaşı bahanesiyle birkaç gün işlerden uzaklaşma fırsatı bulunca siteye yeni yazılar hazırlama fırsatımız olmadı.

Bu yazıyla hem yeni yıl kutlaması yapmak hem de geçen yıldan aklımızda kalan ya da unutmamız gereken bazı olayları kısaca hatırlatmak istiyorum.

Ahmetler’in Mücadelesi, HES’lerin Umudu Oldu…

2013, genellikle büyük sıkıntılar yaşadığımız; ama Ahmetler olarak adımızı bütün Türkiye’ye duyurduğumuz bir yıl oldu. Bununla, başımızdaki HES belasından söz ettiğimi herkes anlasa da yılın ikinci yarısında yaşadıklarımız unutulacak gibi değildi. Köylülerimiz, suyuna toprağına sahip çıkarak çok büyük saygı kazandılar.

Herkes görevini yaptı; ancak bu konuda en dikkat çekici olan Ahmetlerlilerin fire vermeden tek vücut olmalarıydı. Zaten başarıyı da bu birliktelik getirdi.  Buna benzer eylemlerde şirketler birçok yerde bir iki çürük yumurtaya rüşvet verip köylüyü bölmeye çalışmış. Ahmetler bu yönüyle de herkeste büyük bir sempati uyandırdı. Bir bakıma bu olayların kalıcı olarak getirdiği en büyük yararlardan biri de bu oldu. HES, 30 yıllık dargınları barıştırdı ve daha sonraları çok işimize yarayacak bir birlik oluştu.

Kanyonu kurtarmak, suyumuzu ve geleceğimizi bekleyen tehtidi ortadan kaldırmak için henüz hiçbir şey bitmedi. Tamam; toplum desteği yanımızdaydı, medyanın ilgisi çok yüksekti, ama tehlike sadece ertelendi. Şirket, kanyona şantiye kuramadı, iş makinelerini çekti, devlet makamları da toplumsal tepkiye kısmen saygı duymaya çalıştı. Köylüler bunu bildiği için “Proje iptal edilinceye kadar kanyonu bekleyeceğiz” diyorlar ve kanyonda nöbet tutmaya devam ediyor.  Onların düşüncelerini bütün ortamlarda kamuoyuna duyurmaya devam edeceğiz.

HES projesinden vazgeçilmesi için ısrarımızı sürdüreceğiz.  Ancak devlet makamlarının da özel olarak Ahmetler Kanyonu, genel olarak da HES’ler için daha sağlıklı kararlar alacağını umuyoruz. Çünkü bu HES projeleri, bakanlar tarafından bile itiraf edildiği gibi sonu belirsiz bir doğa tahribatına doğru evriliyor.

Sonuç olarak suyumuz, toprağımız, tarım ve hayvancılığımızla birlikte kanyonumuzun da geleceği tehlike altında olduğu için Ahmetler Kanyonuna HES istemiyoruz. Bu projenin iptal edilmesini bekliyoruz.

Ahmetler, Medyanın İlgi Odağı 

HES konusundaki kararlı ve tutarlı tavırlarıyla bütün Türkiye’de adını duyuran köylülerimiz medyanın da ilgisi çekmeye devam ediyor. Geçen ay içinde çıkan Ahmetler haberlerini derleyip yazının sonuna ekledim. Göreceğiniz gibi Ahmetler’le ilgili haberler aralık ayında tavan yaptı.

Son olarak CNN Türk Televizyonunun doğa tutkunu Güven İSLAMOĞLU, Ahmetler’i ziyarete gelerek önemli bir belgesel hazırladı. Köylülerle görüştü, kanyonun videolarını çekti, köy hayatına ait çekimler yaptı. Ayrıca Ahmetler Mağarasıyla ilgili de bir program hazırlama sözü verdi. Bu belgeseller önümüzdeki günlerde yayına konacak.

Hisar okullarından öğrenciler yine Ahmetler’le ilgili belgesel hazırladı.

Önümüzdeki günlerde röportaj yapmak üzere bize başvuran üniversite öğrencileri, dergiler ve gazeteler de var.

Bu ilgiyi ayakta tutarak köyümüzün tanıtılmasını artıracağız. İş bununla kalmayacak; yaklaşan yerel yönetim seçimlerinde köy sorunlarına daha çok ilgi gösterecek gönüllü bir kadro kurup, denekle köy muhtarının hatta kooperatif yönetiminin işbirliği içinde çalışmasını sağlamalıyız.

Köylülerimizden siyasete ilgi duyanlar kendilerine yakın buldukları partilere kaydolup çeşitli kurullarda görev almalı. Manavgat yerel yönetiminde mutlaka bir Ahmetlerliyi hepimiz görmek isteriz. Eğer birlikteliğimizi sürdürürsek 2-3 bin kişilik bir grubu herkes daha da ciddiye alacaktır. Bu konuda herkes üstüne düşeni yapmalı.

Yayla konusunda mahkemelerden aldığımız iyi haberlerin devam edeceğini umuyoruz. Aynı haberlerin HES’le ilgili davalarımızdan da geleceğini düşüyoruz.

Dernek çalışmalarında biraz daha organize olmalıyız. Özellikle aidatlar konusunda hem üyeler hem de dernek yönetimi daha duyarlı davranmalı.

2013’te kaybettiklerimiz hepimizi üzdü. Çok yakında aramızdan ayrılan Ali KOÇ’la birlikte bütün vefat eden bütün köylülerimizi burada da rahmetle anıyoruz.

2014 yılına daha büyük umutlarla girmek istiyoruz.

Dileyelim ki 2014’ten başlayarak köylülerimizin sosyal ve ekonomik hayatlarına katkı yapacak yeni projeler hazırlanıp hayata geçirilsin. Eğer istersek ve birlikteliğimizi sürdürsek birçok şeyi başarabiliriz. Öncelikle herkesin buna inanması gerekiyor.

Yeni yılda sağlık, mutluluk ve huzurlu bir yaşam diliyorum. Dilekleriniz ve beklentileriniz gerçek olsun!

Sevgilerimle…

Aralık aYındaki Ahmetler haberlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.