You are here:
BU NASIL SEVGİ? PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 13 Ocak 2014 15:42

Mustafa KOÇ

Aklımda kalan bir şiiri,
Hatırladığım kadarıyla
biraz değiştirerek
şu şekilde düzenledim:

“Ormanları seviyoruz,
Ama yakıyoruz.

Denizleri seviyoruz,
Ama kirletiyoruz

Dereleri seviyoruz,
Ama HES yaparak kurutuyoruz.

Hayvanları seviyoruz,
Ama öldürüyoruz.

Bu yüzden birinin bana;
“Seni seviyorum” demesinden
Korkuyorum…”

Hepimiz, ağzımızı açtığımızda doğayı, canlıları, hayatı çok sevdiğimizi söyleriz. Söyleriz de acaba gerçekten bu sevgimizi gösterecek davranışlar edinebildik mi? Seviyoruz dediklerimize ne kadar layıkız?

Ağzımızı açsak “vahşi doğa”, “vahşi hayvanlar” deriz. Acaba gerçekte vahşi olan kimdir?

Bu kadar yıl çocuklarımıza eğitim veriyoruz. Zorunlu eğitimi bile 12 tıla çıkardık. İnsanlar gittikçe dine daha çok sarılıyor, camiler dolup taşıyor, imamlar durmadan vaaz veriyor. Devlet büyüklerinin ağzından din, iman, Allah sözleri hiç düşmüyor. Ama bunların hiçbiri sadece birbirimize değil doğaya, doğanın gerçek sahipleri olan doğadaki diğer canlılara yapılan zulmü azaltmıyor.

Bir eğitimci olarak kendimi de katarak söylüyorum; doğaya karşı sadece haksızlık yapmıyoruz; suç ve günah da işliyoruz. Öyleyse kimseler kusura bakmasın; demek ki okullar ve camiler görevini layıkıyla yapmıyor, ya da yapamıyor… 

Yazının sonuna sizler için bir video linki ekledim. İnsanlık adına, hepimiz adına haykıran bir ses var arka planda. Bu sesi dinlerken videoyu dikkatle izleyin. Ne demek istediklerimi daha kolay anlayacaksınız…

Videoyu izleyenlerden biri, yaptığı yorumda şunları söylemiş: “Ben insan değilim!”

“Dünyanın, doğanın en büyük belası insan, insanın hırsı... En vahşi hayvanlar dahi sadece yiyeceği için öldürürler. İnsan denilen canavar ise, öleceğini bilen tek canlı olmasına rağmen, sadece kendini düşünür. İnsanlara ve doğaya zarar veren, farkındalığı düşük, israf yapan, üretmeyip sadece tüketen, yaşamayı ve yaşatmayı bilmeyerek yaşayanlar insan ise, BEN İNSAN DEĞİLİM…”

Şimdi buraya tıklayın ve “Bu Gezegen Sensin” başlıklı videoyu izleyin; sonra da oturup bir daha düşünün…