You are here:
BİR ZAMANLAR DOKUNMAYA KIYAMAZDIK PDF Yazdır E-posta
Pazar, 19 Ocak 2014 13:07

Mustafa KOÇ

"Türkiye, yılda 600 bin ton elektronik çöp üretiyor..."

Yıl 1980’ler… Bir gün, Rahmetli Osman Arslan’ın (Gıldır) Antalya’da, Meydandaki evine ziyarete gittik. Oturduk, konuşuyoruz. O zamanlar renkli televizyonlar daha yeni çıkmış; evin baş köşesinde oturur ve üstüne serilen bir dantelle süslenirdi. Osman Emmi’nin yeni renklisi de öylece odadaki yerini almıştı.

Geriye dönüp baktığımda, bize o zaman devrim gibi gelen o basmalı televizyonların hepsi şimdi çöpe atıldı. Burada size bir zamanlar dokunamadığımız en değerli şeylerin bugün nasıl çöpe dönüştüğü üzerine yazılmış bir haberin linkini vereceğim. Ama ondan önce bununla ilgili hoş bir anıyı da paylaşmak istiyorum.

Olmaz olsun, bende de bir teknoloji hastalığı var, her yeniliği merak ederim, tanımak öğrenmek için kurcalamayı severim; az çok da anlarım. Osman Emminin televizyonuna baktım, 6 tane istasyon tuşu var, ama hepsine basınca aynı kanal, TRT1 açılıyor. O zamanlar böyle kumandalar falan yaygın değil tabi. Diğer tuşlara ayrı birer kanal daha ekleyeyim diye düğmelere basmaya başladım. Tam o sırada beni dikkatle ama anlaşılan endişeyle izlemekte olan Osman Emmi noktayı koydu:

“Mustafa, emmim elleme televizyonu!...”

Hemen elimi çektim; görünürde haklıydı tabi... Ama bu kurcalama merakımın cezasını ilk ve son kez çekmiştim bir kere. Ama o gün ev sahibinin dokunmamı istemediği televizyon kimbilir şimdi hangi depoda çürüyüp gidiyor, bilemeyiz. 

İşte evlerimize her zaman böyle dokunmaya kıyamadığımız ürünler geliyor. Hele son yıllarda teknolojideki hızlı değişim, evlerimizi bir teknoloji çöplüğüne çevirdi. Yeni aldığımız bir bilgisayar, bir LCD Televizyon, bir cep telefonu, bir tablet ya da akılınıza gelen bütün elektronik ev aletleri 6 ay sonra eskiyor. Zaten tüketim ekonomisine odaklanmış olan sanayi üretimi aralıksız yeni modeller üreterek insanları yeni modelleri almaya teşvik ediyor.

Bilinçaltımıza yönelik olağanüstü psikolojik reklam sektörü de hepimizi, ev kadınlarını ve çocukların alışkanlıklarını değiştiriyor. İşte bunun sonucu her evde kullanımdan kalkmış ürünler dolu. Bunu ülke genelinde hele hele dünya ölçeğinde düşündüğümüzde heba edilen şeylerin boyutunu daha iyi anlarız.

Şimdi paylaşacağımız haberde işte bu konu ele alınmış. Türkiye, yılda 600 bin ton elektronik çöp üretiyormuş.

Hürriyet Gazetesindeki bu haberi okumak için buraya tıklayın.