You are here:
BİRLİK OLMAK PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 29 Ocak 2014 13:02

Ders alınacak, öğretici bir öykü…

Bir zamanlar, hayatta büyük başarılar kazanmış, uyumlu ve sevecen bir adamın sürekli birbirleriyle didişen dört oğlu vardı. Adam, oğullarının ara sıra birbirlerine düşmesinden rahatsızdı ve endişeleri vardı. Onların da kendisi gibi başarılı olmaları için uyumlu, geçimli ve güçlü olmalarını istiyordu.

Günün birinde, onlara bir ders vermek için aklına bir fikir geldi. Oğullarından, bir demet çubuk toplayıp getirmelerini istedi. Sonra, her birine getirdikleri demeti dizleriyle kırmalarını söyledi. Hepsi denedi, ama hiçbiri bunu beceremedi. Çünkü birleşen çubukları kırmak kolay değildi.

Adam demeti çözdü ve çubukları teker teker çocuklarının ellerine vermeye başladı. Çocukları, bütün çubukları birer birer kırıp attılar.

Bunun üzerine: ‘Evlatlarım’ dedi adam. “Sakın şu öğüdümü unutmayın: Hayat da böyledir. Eğer bu çubuklar gibi birlik olursanız, zorlukların üstesinden gelirsiniz. Gördüğünüz gibi bir tek çubuğu kırmak ne kadar kolaysa sizler de birbirinize düşer tek başınıza kalırsanız, zorluklar karşısında dayanıksız olursunuz. Başkaları da sizi ezer geçer. Aklınızdan çıkarmayın; birlik olmak, güçlü olmak demektir.”

Boşuna dememişler:

"Birlikten kuvvet doğar."

(Alıntı, yeniden düzenlenmiştir.)