You are here:
ANTALYA'NIN HESLERİ PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 19 Mart 2014 12:17

Mustafa KOÇ

Küçük ölçekli HES’lerin tamamı iptal edilsin. Kendi coğrafyamızı tahrip ederek bu topraklarda yaşama şansımız yok.

Türkiye’nin bütün derelerine HES yapmak isteyen bir anlayış, belli ki Google Earth’ten bakarak nerede bir dere varsa HES lisansı veriyor. Toplumdaki bunca eleştiriye ve itiraza rağmen bir yandan yeni HES lisanları verilmekte olduğunu duyuyoruz.

Antalya’da özel sektör şirketlerine verilen HES lisanslarının toplam 971 MW olduğu söyleniyor. Bunlar arasında büyük ölçekli Oymapınar, Sugözü, Aksu gibi büyük ölçekli HES’lere kimsenin itiraz ettiği yok. Ancak geriye kalan küçük projeler, yapacağı katkıdan çok doğaya, çevreye, tarıma, turizme ve insana vereceği zararlarla gündeme geliyor.

Antalya’da lisans verilen 40'ın üzerindeki HES projesinin listesi yayınlandı: ancak konuya ilgi duyan çevrelerden bu sayının 200'ün üstünde olduğunu söyleyenler var. Bu listenin tamamı elimize geçtiğinde tamamını da yayınlarız.

Ancak listede gördüğünüz 40 HES'in yaklaşık 100 MW gücünde üretim planlanan 12 tanesinde inşaata başlandığı bildiriliyor. Lisans verilen HES’lerin çoğunluğunun Ahmetler Kanyonundaki gibi 10 MW altında olduğu düşünülürse sözleşmelerde sözü edilen “Su kullanım hakkı” konusunun elektrik üretimi dışında açıklanmamış amaçlar da taşıyabileceği kuşkusunu artırıyor. Bu nedenle yeterli bilgilendirme yapılmadan, alt yapı incelemeleri tamamlanmadan su değirmeni kurar gibi oraya buraya HES izni verilmesi tartışmaların ve toplumsal tepkilerin artmasına neden oluyor.

Seçimlerden sonra bütün HES projelerinin yeniden masaya yatırılarak önceki Enerji Bakanının dediği gibi “küçük dereleri mahvetmemek” adına, küçük ölçekli HES’lerin ve taş ocaklarının tamamının iptal edilmesini bekliyoruz.

Kendi coğrafyamızı tahrip ederek bu topraklarda yaşama şansımız yok.

Antalya bölgesinde lisans verilen 40 civarındaki HES’lerin listesini görmek için buraya tıklayın.