You are here:
AHMETLER KANYONU’NUN SUYU GAZİPAŞA’DAN MI GELİYOR? PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 07 Nisan 2014 11:00

Önemli haberlerimiz var!

Mustafa KOÇ

Dosyaya yanıltıcı bilgi ekleyen şirketi, projeden vazgeçmeye çağırıyoruz.

Prof. Doğan KANTARCI, Ahmetler Kanyonu Raporunu Hazırlayıp Gönderdi.

Profesör raporun ilk özetini bize ulaştırırken ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Meğer kanyondaki suyu yetersiz gören şirket, projeyi kabul ettirmek için yüksek su akışı bulunan Gazipaşa İnceğiz Köyü Bıçkı Çayının ölçümlerini dosyaya eklemiş. DSI de bunu görmemiş. (?) Bu büyük usulsüzlük bile kanyonda HES yapılacak bir su olmadığını gösteriyor. Ahmetler köyü olarak ve Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği olarak bu usulsüzlüğün peşini bırakmayacağız.

Bildiğiniz gibi İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinin duayenlerinden Prof. Doğan KANTARCI geçtiğimiz günlerde Ahmetler’de ve kanyonda bir inceleme gezisi yapmıştı.

Doğan Hoca, bu incelemesinin sonuçlarıyla ilgili raporun ilk bölümünü köyün mail adresine gönderdi. Profesörün raporunda Ahmetler köyü, Ahmetler Kanyonu ve HES Projesi üzerine bilimsel değerlendirmeler ve önemli bulgular var. Bu değerlendirmeleri tablolar ve haritalar eşliğinde okuyabilirsiniz. Ancak bizim için üzerinde en çok durulacak konu projenin hazırlık aşamasında yapılan ve bugüne kadar dikkate alınmayan bir önemli ayrıntı.

Kanyon üzerindeki iki noktada; Ahmetler Değirmeni ve Uzunlar Köprüsü su ölçümleri o kadar yetersiz olmalı ki kanyona 153 km uzaklıktan su getirmişler; Gazipaşa İnceğiz Köyü’ndeki Bıçkı Çayı ölçüm sonuçlarını da dosyaya eklemişler. Bu yanıltıcı bilgi desteğiğyle de projenin onayı alınmış.

Bu aşamada ilk olarak firmanın köyümüze gelerek bu projeden vazgeçtiğini ve projeyi iptal ettiğini duyurmasını bekliyoruz.

Profesör KANTARCI’nın raporundan sonra şimdi açılmış davalardan da olumlu sonuçlar beklerken Ahmetler’in HES mücadelesinin yeni bir döneme girdiğini söyleyebiliriz. Bu rapor tamamlandığında hepimiz konuyla ilgili daha birçok yeni bilgiye sahip olacağız.

Mütevazı kişiliği ve engin deneyimi ile köylülerimizin sevgisini kazanan değerli hocamıza Ahmetler köyü adına teşekkür ediyorum.

Profesör Kantarcı’nın raporunu okumak için buraya tıklayın.