You are here:
19. İZMİR KİTAP FUARI AÇILDI PDF Yazdır E-posta
Pazar, 20 Nisan 2014 11:28

Hasan VAROL, İzmirden Yazdı

Cevat Fehmi Başkut’un bir oyunu vardı: “Harputta Bir Amerikalı.”  Eh, şimdi bu adın çağrıştırdığı ile ben  “İzmir Kitap Fuarında Bir Ahmetlerli ” diyebilirim kendim için.

Bugün 19 Nisan 2014 Cumartesi  günü, Balçova’dan kalkıp otobüsle fuar alanına gittim. 19. İzmir Kitap Fuarı açılışı için. Giriş davetiyelerinde “Orhan Veli, Melih Cevdet, Oktay Rifat, Garip şairleri  100 yaşında” yazıyor.

Yukarıda adını andığımız şiirimizin bu güzel  insanları yüz yaş içindeler şimdi, biz onların şiirlerini okuyoruz.

İzmir kitap Fuarı 19-27 Nisan 2014 tarihleri arasında açık. Giriş saat 11.00 kapanış saat 20.00

Elime geçen iki üç kaynaktan size bilgiler aktarmak, haber vermek istiyorum bu yazıda, İzmir Kitap Fuarından  Bir Ahmetlerli olarak.

İzmir adını, Amazonların Kraliçesi Smyrna’dan almış. Büyük İskender’in de imzası vardır. Homeros İzmirlidir.

TÜYAP ile Yayıncılar Birliği’nin işbirliği ile bu yıl fuarın on dokuzuncusu  düzenlenmiş ve açıldı. Bu kitap fuarı “Kitabın Ege yolculuğu” diye anılıyor. Fuara  yaklaşık 350 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu  katılıyor. Paneller, söyleşiler, şiir dinletileri gerçekleşecek. Fuarın Onur Konuğu yazar Feyza Hepçilingirler. Sevgili Feyza  Hepçilingirler, 35 yıllık yazarlık yaşamında çocuk kitapları, romanlar, öyküler, dil yazıları, denemeler, eleştiriler yazmış değerli bir yazar.

Panellerde Garip Akımı şairleri Orhan Veli, Melih Cevdet, Oktay Rifat konuşulacak, bunun yanında Fazıl Hüsnü Dağlarca’da anılacak ve değeri anlatılacak. (Ben edebiyat içeriğini yazıyorum elbet.)

Ben bu bölümde Onur konuğu Feyza Hepçilingiler’in elime geçen söyleşilerinden alıntılarla onun dil üzerine, edebiyat üzerine söylediklerini aktarmak istiyorum.

Damla Yazıcı onu “Naif, içten güler yüzlü” diye tanıtmış. Doğrudur, içten, güven verici, güler bir yüz.

Yazma serüveni ile ilgili bir soruya: “Başta okuduğum kitaplar etkiledi beni. Yoksul bir aileden geliyorum. Evimizde kitaplık yoktu. En büyük katkı öğretmenlerimden geldi” diyor.  “Önce şiirler yazmaya başladım. Şiirlerim daha ben 15 yaşımdayken yayımlanmaya başladı. Sonra şiirin benim sandığım kadar kolay bir tür olmadığını anladım. Edebiyat fakültesine yazar olmak için seçtim.”

Ama üniversitede  öğretmenler aşkını şevkini kırarlar. “Her güzel şey yazılmıştır. Kimse sizden bir şey yazmanızı beklemiyor. Buraya yazar olmak niyetiyle gelmişseniz boşuna geldiniz.”

Haydaaa!.. Bu sevgili yazarı frenler,  yazar, yazar ama “on yıl gizli gizli yazdım ve yayımlamadım” der.

Okul biter üniversite hocası bile olur, sen misin o Türkçeci, alıverirler üniversiteden. Sonra dershanelerde öğretmenlik; ama o bu sürecin kendisini dil yönünden yetiştirdiğini söylüyor. YÖK sayesinde Türkçeci oldum, diyor. “Benim Türkçecilik tarihimdeki dönüm noktasıdır dershanecilik. Bana farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Türkçenin matematiğini, mantığını, ruhunu kavramamı sağlamıştır.” (Mustafa Koç’un müfettişlik macerasını anımsatıyor bana…)

Feyza Hepçilingirler: “Çocuklar için yazarken bambaşka bir insanım, Türkçe günlüklerini yazarken çok farklıyım, eleştiri yazarken sinirliyim, öykü yazarken rahatım, roman yazarken çok daha rahatım. Ama öyküyü daha çok seviyorum. Son yıllarda Türkçecilik biraz ağır basıyor, biraz değil, epey ağır basıyor! Nasıl anılmak istediğimden hâlâ emin değilim ama Türkçeci ve öykücü olarak anılmak istiyorum.”

Biliyorum, yazarsam söz uzayacak; ama önemli bulduğum ve değer verdiğim şu yargılarını sizlerle paylaşmadan yazıyı bitirmeyeceğim:

“Şu anda Türkçe iki ayrı açıdan saldırı altında. Biri hükümet kanadından, başta başbakan olmak üzere açıkçası. Yeniden Arapçayla bir kucaklaşma ve Arapçanın yeniden Türkçeye unutulmuş  birtakım sözcüklerle girmesi söz konusu. Öbür taraftan da, artık ta Özal’ın açtığı bir kapıdan İngilizceler akın akın giriyor.”

Dilimiz yok olursa bizim de yok olacağımızı düşünüyorum.

Ben efendim bu İzmir Kitap Fuarında 21 Nisan 2014 günü  konferans salonu 1’de, saat 18.00’de “Savaşa Hayır, Barışa Şiir” şiir dinletisinde şiir okuyacağım. Yine 22 Nisan 2014 günü Konferans salonu 1’de saat “İmbatla Dizelerle” şiir dinletisinde şiir okuyacağım; dedim ya, İzmir kitap Fuarında bir Ahmetlerli. Sizleri de beklerim!

Kitap fuarından görseller için burayı tıklayın.