You are here:
HES’LER KÖYLERİ BİRLEŞTİRDİ PDF Yazdır E-posta
Cuma, 16 Mayıs 2014 14:08

Mustafa Koç'tan Güçlüköy İzlenimleri

Ülkenin dağını taşını delik deşik eden taş ocaklarına ve dereleri, ormanları kurutan HES projelerine karşı yöre sakinlerinin tepkileri giderek artıyor.

Gençler, Güçlüköy ve Ahmetler köylüleri HES’lere karşı birleştiler; Gündoğmuş ve Gazipaşa köylerinden de destek var…

Manavgat'ın Gençler köylüleri, ÇENGER Çayındaki ÇENGER 1-2-3’e karşı; Güçlüköy ve Ahmetler köylüleri de Ahmetler Kanyonda yapılmak istenen HES projelerine karşı 2 yıldır ortak mücadele veriyorlar.

Çengerdeki HES’le ilgili olarak halkı bilgilendirme toplantısı yapılmadığı için Danıştay, Gençler köyünün itirazını haklı bularak dosyayı köylüler lehine bozmuştu. Fakat Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, mahkeme kararının mürekkebi kurumadan, hemen yeni bir ÇED süreci başlattı.

Valilik, bu sürecin ilk ayağı olarak yapılması gereken “halkı bilgilendirme toplantısı”nın 15 Mayıs 2014’te Akseki’ye bağlı Güçlüköy’de yapılmasını kararlaştırdı. Ancak Manavgat Gençler köyünü ilgilendiren bir toplantının niçin Akseki Güçlüköy’de yapılmak istendiğini kimse anlayamadı.

Ne var ki HES projesinin tamamlanabilmesi için gerekli görülen bu toplantıya ilgili köylerden hiç kimse katılmadı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gelen bakanlık temsilcileri yapılmayan toplantı için tutanak hazırladı.

15 Mayıs Perşembe günü saat 13’te planlanan toplantı için Manavgat'ın Gençler ve Ahmetler köylerinden; Gündoğmuş'un Köprülü, Kayabaşı, Akyazı, Ortaköy, Çaltı, Kayabükü, Eskibağ, Yeşildere köylerinden; Gazipaşa'nın Çığlık köyünden, Kemer'in Kuzdere, Kumluca'nın Alakır yörelerinden ve diğer çevre köylerden gelen kalabalık bir grup Güçlüköy’de buluştu.

Avukat Ramazan Ecevitoğlu’nun bu buluşmanın ayrıntıları üzerine yaptığı bilgilendirmeden sonra Manavgat - Akseki karayolu üzerinde yürüyüş yapan köylüler, yol boyunca slogan attılar, teneke çaldılar, borazan üflediler ve çan salladılar. Kadınların çoğunlukta olduğu yürüyüşte köylülerin yol boyunca sergiledikleri renkli görüntüler gün boyu devam etti. 

Yürüyüşte Ahmetler'den gelen ve Somadaki maden kazası şehitlerini anmak için hazırlanan pankart en öndeydi. "Soma'ya başsağlığı" pankartı belki de günün en anlamlı görüntülerinden biriydi. Alnya'dan, Gazipaşa'dan gelenlerin "Alara'ya HES İstemiyoruz" pankartı da çok ilgi çekti. 

İlk kez bu kadar çok köyün büyük bir kararlılıkla güç birliği oluşturması ve bu yörede yapılması planlanan 4 HES projesiyle sayısız taş ocağına karşı birleşmesi dikkat çekiciydi.

Jandarmanın güvenlik önlemleri aldığı Güçlüköy’e gelen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü elemanları, köylülerden kimsenin katılmaması üzerine toplantıyı yapılmış göstermek isteyince tartışma çıktı. Köylüler “biz sizin toplantınıza katılmıyoruz, bir kişi bile katılmıyor, burada toplantı yaptık, halkı bilgilendirdik diye rapor tutamazsınız” diyerek gelenleri protesto ettiler.

Zaman zaman Jandarmanın da araya girdiği ama hiçbir taşkınlık yaşanmayan tartışmalardan sonra kendi başlarına bir masada toplanan bakanlık temsilcileri raporlarını da kendi başlarına yazdılar. Köylüler ise bakanlık temsilcilerinin bulunduğu yere arkalarını dönerek çeşitli sloganlarla demokratik tepkilerini gösterdiler. Halkın kararlılığı ve gürültülü tepkileri karşısında şaşkına dönen temsilciler hazırladıkları tutanağı köylülere vermek istemediler.

Köylüler ise “belge isteriz”, “belge, belge, belge…” şeklinde bağırarak tutanağı almak için ısrar ettiler. Belge verilmeyince uzun süre ıslık, düdük, teneke, çan, borazan ve sloganlarla şiddetli gürültü çıkaran HES karşıtları, bakanlık aracının çevresini sarınca olay çıkmaması için yoğun çaba harcayan Murtiçi Jandarma Komutanı araya girdi ve “karakola gelin, tutanağın fotokopisini benden alın” dedi.

Bakanlık arabasına Ahmetler köyü Avukatı Ramazan Ecevitoğlu’nun da alınması isteği kabul edildikten sonra köylüler arabalarına binerek Jandarmayla bakanlık temsilcilerinin arkasından karakola gittiler. Jandarma komutanı sözünü tuttu ve tutanağın fotokopisini köylülere verdi.

Tutanakta; "Toplantı yerine halk katılım sağlamamış ve bilgilenmek istememiştir. Toplantı esnasında toplantı yeri önünde kalabalık halk grubu tarafından protesto gösterileri yapılmıştır."  şeklindeki cümlelerinin kayda geçirilmesi gerilimi yumuşattı. Tutanağın alınması ve isteklerinin kısmen kayda geçirilmesi 4 saatlik bir bekleyişten sonra köylüleri yatıştırdı.

Köylüler daha sonra Somadaki maden kazası şehitleri için saygı duruşunda bulundu. Toplu olarak söylenen İstiklal Marşından sonra Gençler Muhtarı Hüseyin Coşar köylüler adına bir basın bildirisi okudu. Ahmetler Muhtarı Mustafa Yıldız, Köprülü Köyü Muhtarı Ayhan Yılmaz, Kayabükü Köyü Muhtarı Sadık Ulusoy ve Fikret Kılınç, Gazipaşa Çığlık için mücadele eden Salih Gündoğdu ve Güçlüköy’den emekli öğretmen Ali Arslan birer konuşma yaptılar.

Ayrıca Alakır adına Dr. Erdal Enginöz ile Kuzdere HES karşıtı gönüllüsü Dr. Şafak Okdemir, Güçlüköy Muhtarı Murat Çobanoğlu, Avukat Mustafa Er, Ahmetler Köyü Avukatı Ramazan Ecevitoğlu ile TEMA VAKFI temsilcisi Şenay hanımla DEKAP ve A platformu temsilcileri de Güçlüköy’e gelenler arasındaydı.

Güçlüköy buluşması, son zamanlarda HES’lere karşı giderek artan tepkilerin iyi bir göstergesiydi. Bu buluşma, HES projelerinden zarar görecek olan çok sayıda köyü ve köylüyü ilk kez geniş boyutta birleştirmesi açısından çok anlamlıydı.

HES’lerin ve taş ocaklarının yaratacağı tehlikeleri görmeye başlayanların artması; insanların yaşam alanlarını, sağlığını ve doğayı tehdit eden tehlikenin farkına varmaya başlaması, bu yanlıştan dönülmesi için umutlarımızı artırmaktadır.

Ahmetler’de, Çenger’de, Gündoğmuş köylerinde, Alara’da, Çığlık’ta, Kuzdere’de ve Alakır’da ortaya çıkan bu bilincin doğal yaşamı ve geleceğimizi kurtaracağına inanıyoruz.

Güçlüköy'ün ilk kez bu kadar içtenlikle HES'lere karşı destek vermesi ve yüzlerce misafire çok sıcak bir ilgiyle ev sahipliği yapması da kutlamaya değerdi. Güçlüköy Muhtarı Murat Çobanoğlu ile emekli öğretmen Ali Arslan'a bütün misafirler ve Ahmetlerliler adına teşekkür ediyorum.

Güçlüköy buluşmasıyla ilgili görüntüler için aşağıdaki albümleri tıklayın.


1- Elde etmek için Güçlüköy'de büyük bir uğraş verilen 15 Mayıs 2014 Tarihli Tutanak.

 

2- Mustafa Koç Albümü

 

3- Mehmet Kocaakça Albümü

 

4- Özgür Varol Albümü


5- Veli Özer Albümü

 

6- Ulusal haberin aynı gün konuyla ilgili olarak verdiği haber