You are here:
HES’LER MANAVGAT’IN KANYON ve DERELERİNİ KURUTACAK PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Şubat 2015 22:58

DSP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak, Manavgat'ın Değirmenözü Mahallesi'ne HES yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

"Hes'lerle Karadeniz'den Sonra Manavgat'ın Kanyon ve Dereleri Kurutulacak"

Çevre Etki Değerlendirme(ÇED) raporları çıkarılmadan yapılan HES'lerin Karadeniz'de özgürce asırlarca çağlayan derelerin ekolojik yapısını bozduğunu belirten Çakmak, milyonlarca yıl içinde oluşan kanyonların yapısının bozulmasının milyar dolarla harcansa da yeniden eski haline getirilmesinin imkansız olduğunu kaydetti.

Manavgat kamuoyunun Ahmetler Kanyonu'na HES yapılmasına sert tepki göstererek '7'den 77'ye kenetlendiğini belirten Çakmak, aynı duyarlılığı da Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park alanı içinde bulunan, aynı zamanda Dünya Kültür Mirası içinde yer alan Selge Antik Kent'e yakın bir bölgeye HES yapılmasına dur demesi gerektiğini ifade etti.

540 bin yatak kapasitesine sahip Antalya'nın ekoturizmde en ayrıcalıklı bölgenin Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park alanı olduğunu belirten Çakmak, "ÇED raporları hazırlanmadan her tarafa yapılan HES'le Karadeniz'in çaylarının yapısı değişti. Sıra Akdeniz'e geldi. Maalesef bu siyasi iktidar döneminde ÇED raporu hazırlanmadan HES yapma moda oldu. HES'lerin önce ihalesi yapılıyor, sonra kılıfına uydurularak yasa çıkartılıyor.

Değirmenözü Mahallesi'ne yapılan barajla bölgenin ekolojik yapısı bozulacak. Bölgede aynı zamanda dünyaca ünlü Selge Antik Kent ile Beşkonak Köprülü Kanyon Milli Park'ı var. Köprü Çay, bu bölgeki su kaynaklarıyla besleniyor. Mesele HES'lere karşı çıkma meselesi değil. Manavgatlılar HES'e karşı çıkacak olsalardı ilçe sınırları içinde Manavgat, Oymapınar ve Naras barajlarını yaptırmazdı. Söz konusu olay ÇED raporu olmadan ve bakanlığın raporu ortadayken buraya HES yapılması. Diğer üzüntü verici olay ise Değirmenözü'ne HES yapımına Manavgat Belediye Meclisi hayır derken, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin evet demesi Manavgat'ın milli iradesine saygısızlıktır." diye konuştu.