You are here:
DÜNYA KADINLARI AHMETLER'DE PDF Yazdır E-posta
Cuma, 13 Mart 2015 21:00

Mehmet KOCAAKÇA

Dünya kadınları, köylülerin HES mücadelesindeki onurlu duruşlarından dolayı Ahmetlerli kadınlara destek yürüyüşü yaparak Ahmetler'e konuk oldular. 

Antalya Dünya Kadın Yürüyüşü Platformu, Dünya kadın yürüyüşü etkinliği için Ahmetler köyüne misafir oldular. “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz, suyumuz, toprağımız ve kentimiz için yürüyoruz” diyerek... Üç dilde afiş astılar; “kadın, yaşam, özgürlük.” Ahmetler’in emekçi, direnişçi ve vefalı kadınlarını ziyaret ederek onların yanında olduklarını gösterdiler.

Antalya Halkevleri, Eğitim-Sen’in kadınları ile birlikte Almanya’dan, İngiltere’den, Belçika’dan, Hollanda’dan, Sırbistan’dan ve diğer ülkelerden gelen kadınlar, Ahmetler’de yan yana geldiler. Bu yürüyüşün Ahmetler’de yapılmasının nedeni, köylülerin HES’e karşı vermiş olduğu mücadeleyle de yakından ilgiliydi.

Sabahın erken saatlerinde Ahmetler’in kadınları köy meydanında hazırlıklara başladı. Kalplerinde heyecan ateşi, yüzlerinde gülümseme ve gözlerinde sevgi ışığı yakarak. Gelen misafirlerine kendi doğasında ve kendi doğallığında sabah kahvaltısı ikram etmek için işe koyuldular. Ayşeler, Fatmalar, Ümmüler, Havvalar, Emineler, Haticeler her zamanki gibi iş başındaydı. Bir yanda afişler asılıyor, bir yanda bükme (gözleme) için maydanoz, ıspanak ve soğan kıyılıyor, bir yandan çay demleniyor, bir yandan da ayran yayılıyor. Birlik olmanın ve birlikte olmanın güzelliği nakış gibi işleniyor.

Ahmetlerdeki HES direnişi sürecinde binlerce insanı konuk edip ağırlayan Ahmetler’in güzel ve onurlu kadınları yine bir bayram havası sunuyor gelen dost yürekli dünya kadınlarına. Yanan ateşlerinin yanında, insani değerlerin sevgi çiçeği de tütüyordu ocaklarında. 

HES’e karşı Ahmetler’e destek için kim gelirse onları tanrı misafiri olarak görüyorlar. Ahmetler’de el ele verip kimseye boyun eğmeden, gönül koymadan; taşlara, silahlara karşı hep birlikte toprağına, suyuna sahip çıkan kadınlarımızın ellerinde ve yüreklerinde yaşam filizleniyor. İnsan olabilmenin ve de insanca yaşamanın kavgasını sevdasında, emeğinde ve özgürlüğünde yaşıyorlar. Kendi vatanında ve dünyada barış içinde kardeşçe yaşamı düşlüyorlar. Yaktıkları direniş ateşinde, verdikleri mücadelede kendilerini yalnız hissetmiyorlar. Tanımadıkları dünya kadınlarını da kendi sofralarında, doğal ortamında içten, gülen yüzleriyle karşılıyorlar.

Ahmetler’e gelen yabancı kadınlar yabancılık çekmeden Ahmetler insanının sıcak ortamında su misali kendi yolunu bulurken, güneşe hasret kar gibi eriyor. Güğlen dağının eteğinde dostluk, kardeşlik bulutu maviliğin içinde yükseliyor. Gülen yüzleri görmek insanın kendini dingin sulara bırakması kadar yüreğini ferahlatıyor. Bükme, çay ve ayran ikram edilirken insanlar kendiliğinden hoş sohbetlerin içinde ve anıların acı, tatlı hatıralarında buluyor.

Ahmetlerdeki HES direnişinde mücadele eden kadınlarla konuşmalar yapılıyor. Köy adına Avukat Sema Ecevitoğlu bir konuşma yaptı. Avukat Sema’nın bizlerle birlikte geceli gündüzlü çoban ateşinin başında nöbet tutuşu ve davaya inanıp köylünün her an yanı başında oluşu gözlerinden okunuyor. Hatice Kocaakça, Ayşe Kocaakça ve Emine Öz renk katıyor, yabancıların çemberi içinde dünya kadınlarıyla sohbete dalıyorlar.  Kadınlarımız, HES mücadelesini aynı heyecan içinde, yeniden yaşar gibiydiler. Ahmetler yine güzelliğin fotoğrafını sundu güzel insanlara.

Ayrılık vakti geldi mi sancılanır insan. Toprağından koparılamaz çiçekler sanırım bizleriz. Ahmetler kadınına bizler haklarını ödemeyiz. HES direnişinde en önde olan kadınlarımızın ellerinden öpüyorum ve saygıyla önlerinde eğiliyorum. Bu onuru bizlere yaşatan güzel toprağımın güzel insanları; hepinize sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, başarılı, huzurlu ve mutlu bir yaşam dilerim.

Not:

Ahmetlerdeki Dünya Kadın Yürüyüşüyle ilgili görsellere ulaşmak için burayı tıklayın.