You are here:
YENİ EĞİTİM YILINA YENİ OKULLAR GELİYOR PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Mart 2015 23:27

Mustafa KOÇ

(Bu yazı, 14 Mart 2015 tarihli POSTA Gazetesinde yayımlanmıştır.)

Son yıllarda eğitim sisteminde köklü değişikler gerçekleşti. Bu değişimden en büyük payı ise dershaneler ve sınav sistemindeki ayarlamalar aldı. Yeni düzenlemelerin, eğitim sorunlarının çözümüne ne ölçüde katkı yapacağını ileriki zamanlarda yaşayarak göreceğiz.

Geride kalan 50 yıla damgasını vuran ve Türk eğitim tarihinde tartışılmaz büyük başarılara imza atan özel dershaneler artık yok. Bu yüzden yeni öğretim yılına girerken makul bir bedelle dershane desteği alabilen aileler ve öğrenciler mutlaka bir tedirginlik içinde olacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda dershanelerin kapatılmasıyla ilgili olarak fazlasıyla tartıştığımız ve sonucu etkilemeyen değerlendirmelere geri dönmesek de gelecek öğretim yılında ana babaların önündeki seçeneklere bir göz atmakta fayda var.

Şimdi hepimiz için yeni bir dönem başlıyor. Her ne kadar, eğitim sorunlarının çözümünde nasıl bir etkisi olacağı bilinmese de bu öğretim yılı sonunda dershaneler kapatılıyor.  Dershaneler kapatılırken özellikle sınavlara hazırlanan öğrencileri bekleyen belirsizlikler var. Oysa okulda ve sınavlarda başarılı olmak için çaba gösteren öğrencilerin her zaman bir desteğe ihtiyaçları olacaktır. Bu desteği yasal ve meşru yollarda almak isteyen ailelerin mağdur edilmemesini diliyoruz.

Şimdi yeni dönemdeki dershanesiz sistemde, eğitim desteği alınabilecek üç seçenek var:

1. Seçenek; her dersten özel ders aldırmak

2. Seçenek; Milli Eğitim tarafından denetlenmeyen ve “merdiven altı” adı verilen kaçak ders bürolarına yönelmek

3. Seçenek; devletin maddi destek de sağladığı özel Kolejlere ve Temel Liselere devam etmek

Bu seçeneklerin ilk ikisini hem yüksek maliyetleri hem de taşıdığı riskler ve güvenlik sorunları nedeniyle çoğu aile göze alamayacaktır. Öyleyse yeni dönemde kolejlerin büyük bir ilgi odağı olacağını görmek şaşırtıcı olmayacak. Çünkü;

Söylemeye bile gerek yok; özel derslere ödenecek ücretler, dershane ücretleriyle karşılaştırılamaz.

“Merdiven altı” kaçak ders büroları için bir şey söylemek bize düşmez ama bir eğitimci gözüyle empati yaparak değerlendirmek gerekirse Milli Eğitim tarafından denetlenmeyen kaçak ders büroları, bundan sonraki dönemde devletin “baskın yapacağı” ortamlara dönüşebilir.  Bakanlıktan ve Milli Eğitim çevrelerinden gelen bilgiler bu yönde. Ayrıca çocuklarımızın denetimsiz ortamlara terk edilmesi başka sorunları da beraberinde getirebilir.

Eğitim öğretim hayatımız, yeni bir döneme girecek olsa da yaşam sürüyor. Çocukların öğrenme ve destek ihtiyaçları ise bitmiyor; ailelerin çocuklarıyla ilgili endişeleri de her zaman var. Bu endişelerden uzak kalmak isteyenlerin önündeki seçenek ise küçük fedakarlıklarla çocuklarını kolejlere göndermektir.

Şu anda Antalya’da dershanelere dönüşen kolej sayısı oldukça fazla. Ancak özel okul sisteminin dershane deneyimli kolejlerle daha iyi bir yere geleceğine inanıyorum. Antalya’da Türkiye’ye örnek çok başarılı ve deneyimli dershanelerin varlığını düşünürsek yeni kolejlerin de aynı başarıyı göstereceğini umuyorum.

Dershaneden dönüşen kolejlerin büyük bir bölümü özel Temel Lise olarak faaliyet gösterecek. Güneş Koleji olarak bizim açtığımız ilkokul ve ortaokul koleji, dönüşüme bağlı olmadan bağımsız bir binada açılıyor. Elbette buna benzer başka kolejler de var; ancak bütün kolejlerin eğitim kalitesini daha yükseklere taşıyacağından asla kuşkum yok.

Dershaneler kapatılırken binlerce dershane büyük yatırımlarını çöpe atacak ve işletmelerini kaybetmiş olacak. Ancak bunca deneyim telef edilmeden yine eğitim sistemine kazandırılırsa bundan ana babaların da çocukların da yararlanacağını düşünüyorum. Çocuklarına daha iyi bir gelecekten başka kaygısı olmayan ailelerin endişelerini giderecek çözümler mutlaka üretilmelidir. Özel okullar için devletin verdiği destek artırılmalı, yeni sistemde ana babalar yalnız bırakılmamalıdır. 

Yeni kolejler, eğitim öğretim hayatımıza hayırlı olsun!

Bütün okullara, Türk çocuklarının en yüksek düzeyde eğitim almalarına katkı yolunda başarılar diliyorum.

Mustafa KOÇ
Antalya Güneş Koleji Kurucusu