You are here:
AHMETLER’İN TAŞLARI PDF Yazdır E-posta
Pazar, 31 Ocak 2016 19:27

Huriye Hearn

"Artık, köyümüzün doğal çakılları ve topraklı güzel sokaklar yok olmuş. Sence bizim köy bu mu anne?"

Uzun zaman oldu siteye herhangi bir şey yazmayalı; ancak köyü en az benim kadar seven çocuklarım var. Onların kendilerince Ahmetlerle ilgili gelişmeleri takip ediytmeleri beni oldukça şaşırttı. Bilirsiniz çocuklar her zaman her şeyi paylaşmasa da onların dünyaları bizimkilerden farklı ve bazen şaşırtıcı olabiliyor. İşte bu farklılıkları içeren kısa bir anıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Üç gün önce Ahmetler'deydim. Soğuk da olsa insanı kucaklayan derenin su sesi, çamların köyü saran kokusu ve sıcak insanımızın sevgi dolu ilgisiyle mevsim değişiverdi inanın. Güzel ve kısa bir görüşmenin ardından geri dönme saati gelince insan üzülüyor ama sonunda yeni kucaklaşmaların kavuşmanın mutluluğunu da veriyor insana vedalar.

İstanbu'la ulaşmak heyecan vericiydi ama en heyecanlısı oğlum Barış'ın kapıdan girer girmez bana sitemli bir ses tonuyla serzenişi oldu.  Oğlum; "anne biliyor musun köyün o yeni yapılan sokaklarını hiç beğenmedim" ben ise "hımm!" dedim; “neresi güzel olmamış herkes çok beğendi üstelik daha temiz ve düzenli olmuş."

Oğlum "Ama anne hiç dikkat etmedin mi doğal olan her şeyi alıp yapay taşlar koymuşlar, üstelik o yapay taşlar hiç de köyün doğal rengine uygun değil, çok kötü duruyor, keşke eskisi gibi kendi güzelliğiyle kalsaydı. Köy de şehir gibi olmuş. Artık köyümüzün doğal çakılları ve topraklı, güzel sokakları yok olmuş. Sence bizim köy bu mu anne?"

Bu sözlere cevap veremedim bir bilen var mı dersiniz bu sorunun cevabını?

Oğlum köyün sokaklarından farklı şekillerde, türlü türlü taşları toplayıp kendine özgü bir koleksiyon yapardı önceden, sanırım artık bu hobisini gerçekleştiremeyecek. Renklerin kayalarla buluştuğu şekillerin çocuk dünyasına da büyülü kahramanlara dönüştüğü zengin bir harita olmuş oğlumun dünyasında. Ahmetler’in çakıldan zengin sokaklarını hiç bu açıdan düşünmemiştim. Demek ki nasıl bakıyorsak hayata ona göre anlamlandırıyoruz.

Oğlum için Ahmetler çocukluğunu süsleyen renklerin bir kısmını barındırmış onun dünyasını pamuk şekeri tadında tatlandırmış renklendirmiş köyümün taşları. Umarım o küçük kalbindeki Ahmetler sevgisi hiç kaybolmaz, sokaklarının renkleri azıcık kaybolsa da

İstanbul