You are here:
AHMETLERLİ İŞLETMELERİ TANIYALIM PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 06 Haziran 2016 00:58

Mustafa KOÇ

Ahmetler’de Ticaret Nasıl Başladı?
İlk Tüccarlarımız Kimlerdi? 

1800’lerde Antalya’nın en büyük beş köyünden biri olan Ahmetler, bir yandan da bölgenin en eski köylerinden biri. Osmanlının kuruluş döneminde Anadolu’ya akın akın gelen Türkmen oymaklarının öncülerinin çocuklarıyız. Bir bakıma köyümüzün geçmişi Osmanlı kadar eskilere dayanıyor. Bu konuda birçok bilgiye ve kayda ulaştıysak da öğrenmemiz gereken daha çok şey olduğunu düşünüyorum. Mehmet Arslan’ın Osmanlı arşivlerinden elde ettiği bilgilere göre Ahmetler’in adı sadece Antalya’da değil, Adana, Konya ve Alanya defterlerinde de geçiyor.

Atalarımız, ilk olarak bugünkü Hacıobası, Kızılot ve Çavuşköy civarlarına yerleştiyse de çok zengin bir  hayvancılık geleneği olduğu için deniz kenarındaki ve Manavgat ovasındaki zengin toprakları terk ederek bugün yaşadığımız toprakları yurt seçmişler.

Yıllar önce birçok yerleşim yerinin haritadan silinmesine yol açan büyük bir veba salgınından Ahmetler’de yaşayanlar da etkilenmiş. Çok sayıda insanın telef olduğu bu salgın hastalıktan kurtulanların çocukları bir süre Akseki köylerindeki akrabalarının yanında yaşadıktan sonra tekrar köye dönmüşler.

Daha sonra bunda yaklaşık 240 sene önce de bugünkü Taşharmandaki köyümüzün en büyük ailelerinden biri bir sosyal olay nedeniyle Tarsus’a göçmüş. Ailenin çoğu Tarsus’ta kalmışsa da Ahmetler’e dönenler köylüyü yeniden toparlayarak bugünkü yere yerleşmişler. Ancak geçtiğimiz yıl buluştuğumuz Tarsustaki akrabalarımızın sayısının 8-10 binleri aştığını öğrendik.

Göçleri, ölümleri, salgınları, savaşlara gidip dönmeyenleri de düşünürsek köyümüzün ciddi nüfus kayıplarına uğradığını anlayabiliriz. Bütün bunlara rağmen şimdilerde Ahmetler’le doğrudan ilgisi olanların sayısının 3.000 civarında olduğu bilinmektedir.

Ne var ki Ahmetler bir orman köyü olması nedeniyle tarım alanlarının yetersizliği, hayvancılığın çok zayıflaması, okuma sevdası ve iş bulma kaygısıyla artan nüfusun şehirlere göçü hızlanmı, bu yüzden köyde yaşayanların sayısı giderek azalmıştır. Buna rağmen yurt içinde ya da yurt dışında yaşayan bütün Ahmetlerliler, şaşırtıcı şekilde köylerine bağlıdır ve bu bağı hiç koparmamaktadır.

Eskilere dönersek Ahmetler’de yerleşik ama yarı göçer bir Yörük kültürü var. Yörüklerde ticaret zaten fazla gelişmiş değil. Buna rağmen hayatın matematiği bazılarını zaman içinde ticaretle tanıştırmak zorunda bırakmış. Köylülerin dışa açılmaları da belki ilk kez bu şekilde başlamış oluyor. Başlarda mal değişimi ve hayvan ticaretine dayalı bir ekonomik hayat olmasına rağmen sonradan sadece bu işleri yapan tüccarlar ortaya çıkmış.

Bugünküler pek bilmez ama (Demirci) Mehmet Çalı ve (Demirci) Süleyman Çalı'nın Ahmetler'de Demirci dükkanı vardı. Aynı şeklde o zamanla Dikici lajabıyla tanınan Mehmet Ecevitoğlu da sipariş üzerine ayakkabılar dikerdi. Delibaşlardan (Ahçı) Mehmet Varol da Kapızdaki köy değirmeninde değirmencilik yapıyordu. Fersin (Güçlüköy) ve Ahmetler'in buğdayları burada öğütülürdü.  Gençler köyü yolunda ve ırmağın karşı yakasında Gübre satış alanları vardı.

Köyün bilinen en eski tüccarları ise Molla Mehmet Efendi ile Hacı Hatip Mustafa’dır. Devletin muteber insanlarından biri olarak bilinen Hacı Hatip’in at sırtında heybelerle taşıdığı sarı liraları, cumhuriyetten önceki karışık dönemde eşkiyalar tarafından soyulduğu biliniyor. Bu nedenle bu servetin Ahmetler’e katkısı olmamış. (Onun torunları olarak bizler de bu durumdan etkilenmiş sayılırız.:)

Genellikle kendine yeten, dışa kapalı bir ekonomik hayat süren Ahmetler, 1940-1950’lerden sonra dışa daha çok açılmaya başlamış. Bunu sonucu yeni jenerasyon bir tüccar kuşağı ortaya çıkmış. Ahmetlerdeki yastık altı paraları emanet alarak işe başlayan Ahmetlerin ilk modern tüccarları Hacı Mahmut’un oğulları Mümin ve Mustafa Özdemir kardeşlerdir. Daha sonrakiler onların izinden gitseler de işini en iyi geliştiren Mustafa Özdemir oldu.

Daha sonra köylülerimiz orman ürünleri, özellikle hayvansal ürün, peynir yağ ticareti yapmaya çalışarak hafiften ticari işlere el atmışlar. Aydın’a, Antalya’ya, Manavgat’a pamuk toplamaya götürdükleri pamuk işçilerinin başında duran “amele çavuşları” belki de yeni dönemin ilk ticaret damları oldular.

Köyün ürünlerini değerlendirerek peynir, tereyağı, bal, susam, buğday, odun, kereste, gübre ticaretine girişen çok sayıda Ahmetlerli sonradan şehirlerde dükkanlar açarak işlerini geliştirerek ağırlıklı olarak Manavgat’ta, Antalya’da olmak üzere ticaret yapmaya başladılar.

Manifaturacı Mümin Özdemir, Susam ve pamuk gibi tarım ürünleri tüccarı Mustafa Özdemir’den sonra  Tevfik Güzel un, çimento, nergiz çiçeği satarak Uncu Tevfik olarak tanındı. Köylerden, yaylalardan peynir toplayarak şehirlerde satan köy muhtarı İbrahim Koç, Manavgat’ta kahve ve bakkal dükkaı açtı. Mehmet Güzel'in (Mullali Oğlu) manifatura dükkanı vardı. Camcı Yusuf adıyla bilinen Yusuf Güngör’den sonra Camcı Yusuf Karakaya da aynı işe el attı. Mehmetler adıyla bilinen Mehmet Ecevitoğlu (Uzun Memet) ve Mehmet Avcı ( Sarı Memet) de uzun yıllar kahve ve pastane işleretek Manavgat’a yerleştiler. Köy muhtarlarından Ali Koç (Ali onbaşı), iflah olmaz araba sevdalısı Osman Koç (Kara Osman) kamyonculuk yaparken, Ahmet Kocademir cambazlık yaptı. Hayri Öz, Ali Öz, Eski muhtarlarımızdan Ahmet Arslan ve Terzi Ramazan (Öz) de çeşitli ticari girişimlerde bulunan köylülerimizdeddir. 

Eksiğim varsa tamamlayın; daha sonra gelenlerle Manavgat’taki Ahmetlerli sayısı giderek artmaya başladı.

İlk olarak 1950’lerden sonra Hacı Mahmut Özdemir ile Molla Mehmet’in çocuklarıyla başlayan ticari faaliyet bugün oldukça genişlemiştir. He ne kadar Ahmetlerli büyük bir marka yaratabilmiş değilsek de çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren büyüklü küçüklü işletmeler az değildir.

Peki, kim bunlar?

İşte şimdi Ahmetlerli işletmeleri de kayıt altına almak istiyoruz. Önce bir sayım döküm yaparak bunları bir araya getirip bir toplantı yapmayı düşünüyoruz. Ticaret her ne kadar belli bir rekabetle yapılıyorsa da bazen bu rekabetin işbirliğiyle daha da güçlendiğini söylemek yanlış olmaz.

Bu nedenle Ahmetlerli işletmeleri belirleyerek sitemizde sizlere tanıtmak istiyoruz.

Şimdi herkes çevresindeki işletme sahiplerinin adlarını, adres ve telefon numaralarını toplayarak aşağıdaki forma göre mail adresimize gönderebilir ya da telefonla yazdırabilirsiniz.


GÜNÜMÜZDEKİ AHMETLERLİ İŞLETMELER

İŞLETMENİN Adı:

Faaliyet Alanı:

Adresi:

Telefonu:

Varsa e-posta Adresi:

Varsa web Sitesi:

İŞLETMECİNİN Adı Soyadı:

Cep Telefonu:

Varsa e-posta Adresi:

Varsa işletmenin bir de dışarıdan görünen fotoğrafını ekleyebilirsiniz.

Bu bilgileri doldurarak aşağdaki e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız