You are here:
Ahmetler Kanyonu PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 28 Eylül 2009 23:20

Burnumuzun Dibindeki Hazine:

İnternette Kanyon Turu

İnternette, Ahmetler Kanyonu'yla ilgili birçok yazıyla karşılaştım.

Bizler, bu doğa harikasının kıymetini biliyor muyuz? Oysa burnumuzun dibindeki bu güzelliği bizden başka fark edenler olduğunu öğrendim. Köyümüzün tanıtımı ve ilerideki projelerimiz açısından da önemli olan bu zenginliğimizi, doğaseverle paylaşıyor olmak çok güzel.

İşte size, kanyonla ilgili karşıma çıkan yazılardan bir demet:

1 (*) Bakın, bir internet sitesinde kanyon nasıl anlatılmış:

“İşte gerçek mücadeleyi arayanların adresi. Manavgat ilçesinde bulunan Ahmetler kanyonu yüksek performans isteyen bir geçiştir. Bir saatlik bir yürüyüşten sonra varılan Kanyonun girişinde rehberlerimiz size verilen tüm teknik malzeme ve donanımın nasıl kullanıldığını anlatacaklar. Kısa bir denemenin ardından önce basit bir yürüyüşle başlayan dar geçişlerin giderek temposu yükselir ve artık yürümek yeterli olmaz ve kimi zaman suyun altındaki kaya çatlaklarının altından dalarak geçilir kimi zaman da 14 metre yükseklikten dev kazana atlayarak devam edilir. Kanyonun çıkışında artık hepiniz birer zafer kazanmış kahramanlarsınız ve göl kenarındaki barbekü keyfini çoktan hak ettiniz. “

 

2 (*) – Alara İle Ahmetler Kanyonu Arası

Turizm ve seyahatle ilgili başka bir sitede ise Manavgat ve Çevresi başlıklı İngilizce bir yazıda Ahmetler Kanyon’undan söz ediliyor. Bu satırları Huriye Demir Türkçe’ye çevirdi:

Eğer bir arabanız varsa Manavgat’ın doğusuna doğru, gezmeye değer bir yolculuk yapabilirsiniz.  Akseki yönünü gösteren tabelayı takip edip yol boyunca iç taraflara doğru seyahat edersiniz. Bu yol, Alara nehri ile Ahmetler Kanyonu arasındaki olağanüstü güzellikler taşıyan kırsal bölgeden geçer. Eğer anayoldan sağa ya da sola saparsanız, ağaçlık dik yamaçlı vadiler görürsünüz. Bu yollar sizi, asmalı taraçalarla, sedir ağacından yapılan balkonlarla süslenmiş, antik taş evlerle dolu köylere götürür.”

(3) (*)  - Manavgat’ın turizmiyle ilgili olarak bilgi verilen başka sitelerde ise şunlar var:

“64 kilometrelik sahil şeridi ve Manavgat Şelalesi, özel çevre koruma alanları, tatil köyleri ile ilçede turizm oldukça gelişmiştir.

Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin kaplan avladıklarını yazdığı Sarı Su Deresi ilçe sınırları içerisindedir. İlçede son yapılan araştırmalarda Ahmetler Köyü ile Gebece köylerinde bulunan mağaralarda etüt çalışmaları tamamlanmış ülke ve bölge turizmine kazandırılmaya çalışılmaktadır.”

4 (*) - TODOSK’un sitesindeki haber ise şöyle:

AHMETLER KANYONU GEÇİLDİ

Uzun yıllar geçiş yapılamayan Ahmetler kanyonu 12 saatte, 2 İstanbul ve 7 TODOSK’tan olmak üzere 9 kişiyle geçildi.

 Kulübün programlı kanyon geçiş etkinliğinin yapıldığı Ahmetler  Kanyonu, Manavgat ve Akseki ilçe sınırında Karpuz (Kapız) çayı üzerinde bulunuyor. 9 sporcunun teknik malzeme kullandığı, teknik iniş ve geçişler yaparak gerçekleştirdiği etkinlik, çoğunlukla su içerisinde yapıldı. Etkinliğin liderliğini ise Kaya ve Kanyon birim sorumlularından İbrahim OĞUZ ve İsmail SÜZER üstlendiler.

5 (*)  - “Ajansbir” sitesinde yayınlanan haber de şöyle:

Toroslar Doğa Sporları Kulübü (TODOSK) üyeleri, Ahmetler köyü sınırları içinde bulunan kanyona tur düzenledi.” 

“Ahmetler Kanyon geçişine, 7'si TODOSK üyesi, toplam 9 sporcu katıldı. TODOSK Arama Kurtarma Birimi Sorumlusu İbrahim Oğuz ve Kaya Birim Sorumlusu İsmail Süzer'in liderliğindeki faaliyette, ekip 12 kilometrelik kanyonu 12 saatte geçti. Sporcular, kanyon geçişinin 10 kilometresini suyun içinde yürüyerek gerçekleştirildi. “

 

6 (*)  - www.dunyalilar.org

Aynı konuyla ilgili başka bir sitede ise “Ahmetler Kanyonu Geçildi” başlıklı bir haber daha okudum.

Bu sitenin adı da ilginçti: www.dunyalilar.org

Bu siteye girince adından dolayı kendimi biraz uzaylı gibi hissettim.  Ama sitede dolaşırken ve yazıları okudukça onların da bizim gibi dünyamızdan insanlar olduklarını anladım. Sitenin ön sayfasına serpiştirilmiş çok güzel yazılar var.dı En baştaki fotoğraf lı sunumun altında ise siteyi tanıtıcı bir başlıkla şunlar yazılmış:

“MERHABA DUNYALI”

Üzerinde yaşadığımız, sevdiklerimiz olan dünya, bağlarında koşturduğumuz, denizlerinde yüzdüğümüz, dağlarına tırmandığımız, suyunu içip ekmeğini yediğimiz, çiçeklerini koklayıp, güneşin batışını seyrettiğimiz dünya bizden yardım istiyor. Sizce de artık bunun için bir şeyler yapmamız gerekmiyor mu? “             

 Daha sonra herkesi “dünyalı” olmaya, yani “dünyalı gibi davranmaya” davet etmişler:

“Çünkü dünyalı olamazsak her şeyi yok edeceğiz.” dedikten sonra son sözlerini şöyle bağlamışlar:

Tırmandığımız dağlara, güneşin batışını seyrettiğimiz göllere, elini ayağını yaşamımızdan çeken hayvan dostlarımıza, kirlettiğimiz denizlere, yaktığımız ormanlara olan borçlarımızı hiç değilse bu yolla ödeyelim.

"Dünyayı kurtarmak için yola çıkmadık ama kendimizi değiştirerek dünyanın kurtulmasına katkı sağlayabiliriz"

7  (*)  - Ahmetler Kanyonu Fotoğrafları:

İşte bu sitede toplanan arkadaşlar, Ahmetler Kanyonunu geçmişler ve oradan çektikleri fotoğrafları sitelerinde yayınlamışlar.

 

DÜNYALILARA MEKTUP

Burnumuzun dibinde olmasına rağmen çoğunuzun ilk kez göreceği kanyon fotoğraflarını beğeneceksiniz. Dolaylı olarak köyümüzün tanıtımına da katkıları olan bu arkadaşlara teşekkür etmek için şöyle bir mektup yazdım:

“Dünyalılara Merhaba,

Bu başlığı atınca kendimi biraz uzaydan gelmiş gibi hissetsem de sitenizdeki idealleri görünce o kadar da yabancılık çekmediğimi söylemeliyim.

Sitenizi, “Ahmetler Kanyonu” ziyaretinizle ilgili haberden dolayı tesadüfen tanıdım. Ama siteye girince kanyonu unutup ön sayfadaki güzel yazılara takıldım kaldım. Daha güzel bir dünya yaratmayı düşleyen ve bunun için çalışan herkesi selamlıyorum.

Kanyon geziniz nedeniyle köyümün adının geçtiği bir haber ilgimi çekti. Ama bir şeyi merak ettim: Kanyonunu adım adım gezdiğiniz Ahmetler'i de görmek içinizden geçti mi bilemiyorum ama yer yuvarlağındaki bütün doğal güzellikleri fark eden sizlere, kanyonun yanı başındaki Ahmetleri de tanımanızı öneriyorum. Ahmetler'e çıkarsanız belki daha yukarılarda ilginizi çekecek başka mekanlar da bulabilirsiniz.

Antalya'da yaşayan Ahmetlerli bir öğretmen olarak belki sizlere eşlik etme fırsatım olmayabilir. Ancak buranın, kendi öz değerlerini kaybetmemek için direnen ender köylerden biri olduğunu söyleyebilirim. Kanyonuna gittiğinizde mutlaka bir de Ahmetler'i görün. Haberli giderseniz size bir bardak çay, bir tas ayran verecek birileri de bulunabilir. Ayrıca dağlar, ovalar, kanyonlar, eğer insanlar yoksa da değerlidir; ancak buralar, o kayalıkları, o suları, o ağaçları bekleyen insanlarla daha da değerlenir diye düşünüyorum.

Biz "Ahmetler Sevdalıları", bir internet sitesi açarak köyümüzün kaybolmakta olan kültürel değerlerini toplama ve yaşatma kararı aldık. Sıradan bir köy sitesi özelliğinin ötesine giden anıların ve yazıların yayınlanmaya başladığı bu sitede aynı zamanda köyümüzün okumuş insanlarını bileştirip aralarındaki bağları güçlendirmeyi de düşündük.

Köyümüzü tanımak için sitemizi ziyaret etmenizi de bekliyoruz. Biz de sizin sitenizi ve Ahmetler Kanyonu gezinizle ilgili sayfayla köylülerimize tanıtmak istiyoruz.

Sizlere, çıktığınız yolculuklarda eşlik edemesek de daha güzel bir dünya özlemini birlikte duyduğumuza inanmanızı umuyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. “

 

Mustafa Koç
www.ahmetler.net

 

Ertesi gün, adı da kendisi gibi doğa kokan site yöneticisi sevgili Kartal Deniz’den bir cevap aldım. Köyümüze karşı gösterdikleri ilgi nedeniyle bu cevabı da sizlerle paylaşmayı uygun buluyorum:

 

“Mustafa Bey Merhabalar,

Cesaret verici ve çıktığımız yolun doğru olduğuna bizi bir kez daha inandıran içten yazınız için çok teşekkür ederim.

Doğasıyla beni büyüleyen Ahmet Kanyonuna önümüzdeki yıl tekrar geleceğim ve bu kez inanın soğuk ayran içip güzel köylülerle sohbet etmeden dönmeyeceğim :)

Elbette sitemizi kendi ziyaretçilerinizle paylaşmanız bizleri mutlu eder, biz de sizin sitenizi dost sitelerimiz arasına alıp elimizden geldiğince tanıtımını yaparız. Sitemizde yayınlanmasını istediğiniz konu veya fotoğraflar olursa kaynak göstererek seve seve yayınlarız. Ayrıca bölgenizde doğanın tahrip edilmesiyle (eğer varsa) ilgili çalışmaların karşısında durmak adına  sizlere destek vermek isteriz.

Her zaman iletişim halinde olmayı dilerim.

Sevgilerimle”

 

Deniz KARTAL

www.dunyalilar. org

 

Onlara köyümüzün sitesinde, bu siteyi tanıtma sözü vermiştim. Umarım burayı tiklayarak sizler de güzel şeyler bulabilirsiniz: http://www.dunyalilar.org/

Dünyalıları, köyümüzden selamlıyor, yeniden Ahmetler Kanyonu’na bekliyoruz.

 

8 (*)  - Google’dan Ahmetler Kanyonu ve Ahmetler Çevresi;

Son olarak Ahmetler Kanyonu ile köyümüzün çevresini uzaydan izleme turunu ekliyoruz. Sanırım buradan evlerimizin çatılarını, köy içindeki cadde ve sokakları bire bir izleyebilirsiniz.

9 (*) - Doğa severlere internetten bir akvaryum

10 (*) – Ahmetler Kanyonu Fotoğraf Albümü

 

Dip Notlar: (Yukarıdaki bilgilere ulaşabileceğiniz linkler)

 

1 (*) - http://www.novaraft.com/canyoning.htm

 

2 (*) - http://www.roughguides.com/website/travel/destination/content/default.aspx?titleid=104&xid=idh375833688_0553

 

3  (*) - http://turkeytravel-guide.blogspot.com/2009/01/manavgat-tatil-rehberi.html

 

4  (*) - http://www.todosk.org.tr/tr/etkinlik1/hafta33.htm

 

5  (*) - http://www.ajansbir.com/haber-19038---TODOSK_uyeleri_Ahmetler_Kanyonu_nu_gecti.html

 

6  (*) - http://www.dunyalilar.org/

 

7  (*) - http://www.dunyalilar.org/modules.php?name=coppermine&file=thumbnails&album=29

 

8 (*) - Googl’dan Ahmetler: Bilgisayarınızda “googlearth” programı yüklüyse dünyaya biraz da yukarılardan bakmayı deneyin:

http://www.maplandia.com/turkey/antalya/ahmetler/ahmetler-google-earth.html

 

9 (*)  – Doğa severlere internetten bir akvaryum: Siteye girdikten sonra fareyle balıkları yönlendirebilir; sol taraftan balıkları; sağ taraftan da akvaryumun dibini istediğiniz biçimde değiştirebilirsiniz. Çocuklara da yaptırabilirsiniz… İyi seyirler:

http://www.sharkbreak.com/

 

10  (*) - http://picasaweb.google.com/ahmetlerfoto/AhmetlerKanyonu#