You are here:
86 YAŞINDAKİ PANTIR KOÇ’UN AĞZINDAN TOROS YAŞAMI PDF Yazdır E-posta
Salı, 12 Temmuz 2016 20:40

KÖRFEZ Gazetesi yazarı Mustafa Koç, Ahmetlerli Pantır Koç'la bir röportaj yaparak Toroslardaki Yörük Yaşamını anlattı. Mustafa Koç'un, asıl adı Mustafa Koç olan Pantır Koç'la yaptığı röportajı sitemizde de yayınlıyoruz.

Toros dağlarında 60 yıldan fazla koyun-keçi güdüp, çarık eskiten 86 yaşındaki Pantır Koç, birkaç yıl önce göçebe hayata veda etti. Keçiye, koyuna, deveye, geyiğe verilen adları küçükten büyüğe doğru tek tek sayan Koç, Yörük yaşamının ayrıntılarını anlattı.

Antalyalı Yörüklerin yaşamını ömrünün büyük bölümünü çobanlıkla geçirmiş Manavgat’ın Ahmetler köyünden Pantır Koç’la konuştuk. Kendi köyünde olduğu gibi çevre köylerde de başka “Pantır” olmadığı için, Pantır Koç daha çok adıyla tanınır. Adını, ait olduğu sülalenin (Pantırlı) bilinen en eski büyüğünden alan Pantır, Toros Dağları’nda 60 yıldan fazla koyun-keçi güdüp, çarık eskitmiş. Sürüyü, büyütüp yetiştirdiği oğlu Ali’ye emanet eden Pantır, birkaç yıl önce Hac görevini de yerine getirip göçebe ya- şama veda etti. 86 yaşında bir delikanlı olarak göçebe yaşama devam eden Pantır Koç’la Yörüklüğe ait ayrıntıları, Yörük yaşamının bilinmeyenlerini konuştuk.

Röportajın tamamını okumajk için buraya tıklayın.