You are here:
KARAMAN YÖRÜK TÜRKMENLERİ PDF Yazdır E-posta
Cuma, 04 Kasım 2016 08:40

Bizim hikayemiz de onunkiyle kesişiyor!

(İşte İda... Hem Ortaasyalı, hem Karaman Yörük Türkmen, hem Anadolu, hem Balkan. Atatürk'ün akrabası, bir bakıma bizim de uzak akrabamız, biraz da Ahmetlerli... 

İşte köklerinin izini süren ve onlara karşı bağlılığıyla ve aidiyetiyle gurur duyan bu güzel akrabamızın; Antik çağlardan kalma, mermer sütunlu saray kalıntılarının arasından çıkıp gelmiş bir Tanrıçayı andıran Karaman kökenli Balkan kızı İda Hypatya'nın yazısı)

 “Balkan Türkleri, Karamanoğlu Beyliği Yörük Türkleridir.”

HES döneminde, bize çok uzaklardan desteğini esirgemeyen çılgın bir doktor tanımıştım. Her zaman güçsüzlerin, kadınların, yoksulların, kimsesizlerin yanında; alıştığımız doktorlara benzemeyen değişik biri. Sosyal medyadan tanıştık, hiç yüz yüze görüşmedik ama o hep yanımızdaymış gibiydi.

İda Hypatia, Kazdağındaki ağaçların, Egedeki zeytinlerin, denizdeki, karadaki canlıların dostu. Ahmetlerdeki yanlışlığın acısını ta Bergama’dan hissedebilecek kadar duyarlı.

Yazdıklarına, söylediklerine bakarak onu yüreği insan sevgisiyle dolu, zarif bir insan olduğunu hemen anlarsınız. Ancak ben İda’yı, kullandığı isimden de etkilenerek Antik çağlardan kalan, mermer sütunlu saray kalıntılarının arasından çıkıp gelmiş, güzel bir Tanrıça gibi tanımlamıştım. Yine de öyle, onun bir Tanrıçadan farkı yok! Ama son zamanlarda anladım ki sadece öyle değil; İda aynı zamanda Anadolu’nun zengin genetiğini taşıyan bir senteze benziyor.

Bizler gibi İda da köklerini arayıp bulmuş, rastlantıya bakın ki o da bizden biri.

“Birinci Dünya Savaşında Balkanlardan Anadolu'ya gelip burada M. Kemal ATATÜRK’ün silah arkadaşları olarak Milli Mücadeleye katılan dedelerimin ve onların dedelerinin Karamanoğlu Yörük Türklerinden olduğu doğrudur. Asi ve protest genlerimin onlardan geldiğini hissediyorum.”

Ondan bu sözleri duyunca; “İda” dedim, “Demek ki ben seni tanımadan bu nedenle sevmişim.”

O da aynen şunları söyledi: “Hocam, ben de sizleri aynı nedenle akrabam gibi görüyorum…”

Sayfasına yazdığı bir yazıyı okuyunca “Bu yazıyı Ahmetler’in sitesinde yayınlayabilir miyim?” dedim, “Onur duyarım” dedi.

İda bu, Hem Ortaasyalı, Hem Karaman Türkmeni, hem Balkan; Atatürk'ün akrabası, bir bakıma da uzak akrabamız, biraz da Ahmetlerli... İşte köklerinin izini süren ve onlara karşı bağlılığıyla ve aidiyetiyle gurur duyan bu güzel akrabamızın, İda Hypatia’nın yazısı:

 ***

KARAMAN YÖRÜK TÜRKMENLERİ

Dr. İda Hypatia

Balkan Türkleri, Karamanoğlu Beyliği Yörük Türkleridir.

Moğollar 1222 yılında Orta Asya’da Özbekistan ve Türkmenistan’ı işgal etmişti. Anadolu’da ise o zaman Büyük (Anadolu) Selçuklu Devleti bulunuyordu. Oğuzların Avşar boyuna ait olan Karamanoğlu Beyliği 1228 yılında Moğol baskısından dolayı Anadolu’ya göç etmişti. Karamanoğlu Beyi de Hacı Bektaşi Veli’nin müritlerinden, Nuri Sufi’dir.

Anadolu’ya ulaşınca Anadolu Selçuklu Beyi Alaattin Keykubat, Karamanoğlu Beyliğini Karamandaki Toros dağlarının içinde bulunan Ermenek ilçesine yerleştirmiş. 1242 yılında vahşi Moğollar Anadolu’ya ulaşmış ve Selçuklu Devleti’ni savaşta yenip zayıf hale getirmiş. Selçuklu Devleti zayıflayınca Anadoludaki Türkler on beylik haline dönüşmüş. Bu beylikler;

1. Karamanoğlu Beyliği

2. Kadir Burhanettin Beyliği

3. Eşrefoğulları Beyliği

4. Aydınoğulları Beyliği

5. İnançoğulları Beyliği

6. Alaiye Beyliği

7. Tacettinoğulları Beyliği

8. Çobanoğulları Beyliği

9. Dulkadiroğlu Beyliği

10. Ramazanoğulları Beyliğidir.

Osmanlı Beyliği 1289 – 1300 yıllarında Eskişehir Söğüt’te kuruldu. Anadolu Selçuklu Devleti de 1300 yılında çöktü. Osmanlılar batıda Bizans toprağı olan Bilecik, Bursa’yı alarak batıda ilerlemeye devam etti. Daha sonra geriye dönerek Anadoludaki Karamanoğlu Beyliği dışındaki Beylikleri, teker teker savaşarak topraklarına kattı. Anadolu’da en kuvvetli beylik olan Karamanoğlu Beyliğini topraklarına katmak için aralıklı olarak 100 yıl savaştı.

Karamanoğlu Beyliği 1277 yılında Moğollar ve Selçuklularla savaşarak onları yendi ve Konya’yı alarak Türkçenin Anadolu’ya yerleşmesini sağladı. Çünkü o yıllarda Anadolu’da Farsça, Arapça gibi diller de konuşuluyordu. İşte böyle bir dönemde Karamanoğlu Beyi Mehmet Bey Konya’yı aldıktan sonra “Anadolu’da Türkçeden başka dil konuşulmayacak” diye emir yayınladı.

Osmanlılar 1374 yılında Balkanlara ulaştı ve Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u almasıyla çok güçlendi. Fatih Sultan Mehmet, Anadolu’da bulunan Karamanoğlu Beyliğiyle 1466’da yapılan savaş sonunda onları yendi. Fatih Sultan Mehmet, oğlu Cem Sultan’ı Karaman’a yollayarak (1466-1486) Karamanoğlu Beyliğinin başına geçirdi. 20 yıl içerisinde Karamanoğlu Beyliğini tamamen bitirmek için halkını Balkanlara; yani bugünkü Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan’a göç ettirip oralara yerleştirdi. Böylelikle Balkanlar Türk yurdu olmuştu.

Cumhuriyetimizin ve son Türk devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de Karamanoğlu Yörük Türklerindendir. Dedesi Hafız Ahmet Efendi Karamanoğlu Beyliğinden Yunanistan’nın Manastır vilayeti Kocacık Nahiyesine yerleşen Yörük Türklerindendir. Annesi ise Aydınoğulları Yörük Türklerindendir.

1878 yılında Osmanlı İmparatorluğu Ruslarla savaş yapmış, savaşın komutanı Gazi Osman Paşa bu savaşta galip durumundayken; İstanbul’da Sarayda ihtilal yapılmış ve Padişah Abdülaziz tahtan indirilmişti. Bu kargaşadan dolayı Gazi Osman Paşaya yiyecek ve cephane yeterince ulaşamamıştır ve Gazi Osman Paşa yenilmiştir. Ruslar, Bulgar milisleri birlikte İstanbul Yeşil Köye kadar ulaşmıştır. Rus ordusunun önünde 1 milyon iki yüz bin Türk İstanbul’a ulaşmak için göç etmiştir. Göç eden dört yüz bin Türk ise yollarda soğuktan ve açlıktan ölmüştür. Berlin antlaşmasıyla Ruslar geri çekilmiş ve Bulgaristan’ın yarısına muhtariyet verilmiştir. Dış işleri, Osmanlı tarafından iç işleri ise Bulgarlar tarafından yürütülecektir. 1902’ye kadar göç ve Türk direnişi devam etti. 1912-1914 Balkan Savaşlarında Osmanlı İmparatorluğu Balkanları tamamen kaybetti. Ancak Balkanlarda milyonlarca Türk kaldı. Cumhuriyet döneminde 1938, 1950, 1968, 1979, 1989 yılları arasında bir milyon Türk Anadolu’ya geldi. Halen milyonlarca Türk Balkanlarda yaşamaktadır. İşte bu Balkan Türklerinin kökeni Karamanoğlu Beyliğinin Yörük Türkleridir.

KARAMANLI OLMANIN AYRICALIK OLDUĞUNUN DELİLİ...

İşte hemşerilerimiz ATALARIMIZ....

1- Büyük Han, Beylerbeyi, Ferman Sahibi Karamanoğlu Mehmet Bey

13 Mayıs 1277 tarihinde Kamanoğlu Mehmet Bey bugünkü Konya Alaadin Tepesinde tüm dünyaya şöyle haykırmıştır:

“Bugünden sonra divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır”

2- Sultanlar Sultanı Mevlana Celaleddin Rumi  (11 yaşına kadar Karaman’da büyümüştür. Annesi ve abisi Aktekke’de yatmaktadır)

3- Gönüller Sultanı Yunus Emre

4- Osmanlı Kaptanı Deryası Piri Reis (Kolombus’tan önce Amerika’nın ilk haritasını çizen büyük bilgin)

5- Torosların Karaca Ozanı Karacaoğlan

6- Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk

7- Paşalar Paşası Kazım Karabekir Paşa

 

Demek ki “Karamanlı” olmak bir ayrıcalıktır.

Tüm Karamanlılara selam olsun, gönlünüz huzurla dolsun!

İda Hypatia