You are here:
6 - Hatıp Kızı El PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 28 Ekim 2009 12:50

Sülalesine adını veren başka bir bayan var mı?

Hatip Kızı... Demek ki etkili ve ağırlıklı. Onu saygıyla anıyoruz. Hepimizin sülalesinde aile üzerinde ağırlığı olan güçlü kadınlar mutlaka vardır. İki ebemi de bunlardan sayıyorum: Ümmü Ebem tam bir asil; Hanife ebem de tam bir Osmanlı'ydı. Zaten Türklerin geçmişinde aileyi güçlü kadınlar yönetirmiş ve Türkler kadınları öne çıkarmış.  Daha önceleri kadınlara daha çok değer verildiğinden kuşkum yok. Yörük köylerinde hala kadınlar evin sorumluluğunda erkeklerden daha fazla rol almıyor mu?

Sonradan değerler aşınsa ve kadının rolünü oynamasına engeller çıkmaya başlasa da köyümüzde hala kadınlarımızın etkilerinin devam ettiğini görüyoruz. Toplumsal hayatta kadınların kenara itilmek istenmesi, dinle ilgili değil; toplumsal kültürümüzde egemen olmaya başlayan Arap gelenekleriyle ilgili. Türk kadınları yönetilmeye daha az yatkındır ve yönetme eğilimindedirler. Erkekler alınmasın ama bu gurur verici bir şey. Bu nedenle kızlarımızı mutlaka okutmalı ve sosyal hayatta rol almalarını sağlamalıyız. Unutmayalım; kadınları özgür ve eğitimli olmayan toplumların gelecekleri yoktur. Anneleri iyi yetiştiremezsek çocukları da iyi yetişmez.  Bu vesileyle bütün kadınlarımıza, annelerimize, kardeşlerimize ve kızlarımıza sevgi ve saygılarımızı gönderelim... M. Koç

İşte Hatıp Kızı Sülalesi:

VI - HATIP KIZI EL 

Yusuf Karakaya anlattı:

"Eskiden Uzunlar’dan, Çenger’den bize öşür gelirdi. (Öşürün buradaki anlamı: tarla kirası) Hatıp Mehmet Efendi’nin Uzunlar Çenger arasında dört bin dönüm arazisi varmış. Sonradan gelmeyiverdi. Bizden de arayan olmayıverdi. Araziler sahip değiştirdi.

Uzunlar Çenger arasında bu kadar arazisi olan Hatıp Mehmet Efendi ve diğer köylüler hastalıktan kaçmış olsa gerek ilkin Yalaklara sonra da Aşağıköy’e göçmüş. Bu sırada Emir el, Tekeli el de Aşağıköy’de imiş. Pantır el Köyiçi’ne, İhtiyar el Çekiç Beleni’ne yerleşmiş. Bu yüzden İhtiyar el, Emir el, Tekeli el ve Hatıp Kızı elin yakın geçmişteki mezarları Köyöğön mezarlığındadır. Pantır elin mezarları köy mezarlığındadır.

Hatıp Mehmet Efendi sonra köye göçmüş. Şimdi Öksüz Şerife’nin evinin bulunduğu yere altı göz ev yaptırmış. Bize Köroğlan el ile Çolak Mehmet el de akraba olurlar. Evde onlara da oturun demişler. Evde otururlarken kadının biri ahıra mal yeygilemeye inince çıradan burmaya ateş tutuşmuş. Ev yanmış. Ev yanınca babam da evini şimdiki yere yaptırmış.

Hatıp Mehmet Efendinin evi çok kalabalıkmış. Gedek Hüseyin’in karısı Hanife Ebe, “Hatıp Mehmet Efendi’nin evine her gün 18 silahlı, 18 de külahlı iner, çıkardı.” derdi.

Hatıp M. Efendi Hacı Hatıp’ın dayısı olur. Çayırdan Molla Mehmet’in evine kadar hep dedeminmiş. Hatıp Mehmet Efendi’nin bir tek kızı varmış. Hatıp Kızı derlermiş. Hatıp Kızı ilkin Onbaşı ile evlenmiş. Serkende İki Tepecik’teki yer Onbaşı’ya Hatıp Kızı’ndan geçmiş. Hatıp Kızı son olarak aslı Erengeriş’li olan  dedem Kara Yusuf’la evlenmiş. Kara Yusuf Çanakkale’de şehit olmuş. Kara Yusuf’un iki kardeşi var. Biri Erengeriş’teki Hacı Hasan, biri Erenyaka’ya giden Halil. Erengeriş’teki Hacı Hasan’ın oğlu Ramazan, Ramazan’ın oğlu Bayram, Bayram’ın oğlu Mehmet Ali Kartal bizim baba tarafından akrabalarımız olur.

Hatıp Kızı babamın anası. Babamın babası dışarıdan. Onun için bizi anamın soyu ile anlatmışlar. Hatıp Kızı El.”

 

KARA YUSUF

Eşi: (Hatıp Kızı)

Çocukları:

1.     Mehmet Karakaya (Kara Mehmet.)

 

MEHMET KARAKAYA (KARA MEHMET) (1321 – 16.08.1990)

Eşi: Zeynep, Akça Musa’sı kızı

Çocukları:

1.     Emine (Sarı Emine) Sarı Mustafa eşi

2.     Yusuf

3.     Gülsüm, Ramazan Vural eşi

4.     Ahmet Ali

5.     Hatice, Antalya’da

6.     Mehmet (Kır Mehmet)

 

YUSUF KARAKAYA

Eşi: Havana, Kısaca kızı

Çocukları:

1.     Mustafa

2.     Fatma, Mustafa Güzel eşi

3.     Zeynep,

4.     Musa

5.     Mümün

6.     Şerife

 

AHMET ALİ KARAKAYA

Eşi: Zeynep, Mustafa Küçükakça (Karaca) kızı

Çocukları:

1.     Mustafa

2.     Fatma

3.     Ayşe

4.     Emine

5.     Necati

6.     Cumhur

7.     Hayal

 

MEHMET KARAKAYA

Eşi: Ümmü, Ahmet Uyar (Göğoğlan) kızı

Çocukları:

1.     Doğan

2.     Hatice

3.     Fatma

4.     Abdullah

5.     Ali

6.     Mustafa

 

Not:

Ailenin bundan sonraki üyelerini yaşayanlar tamamlayacak. Bize bildireilecek yeni isimleri buraya ekleyeceğiz. Desteklerinizi bekliyoruz.