You are here:
Düşünce Kulübü-1 PDF Yazdır E-posta
Salı, 16 Mart 2010 10:22

 DÜŞÜNMEYE VAR MISINIZ?

Çoğu zaman hayatımızda birçok düşüncesizlikler yaparız. İleriyi geriyi düşünmeden acele kararlar verir, çoğu zaman sonradan pişman oluruz. Oysa hayatımız da bir satranç oyunu gibidir. Bir adım öteyi, iki hamle sonrayı da hesap etmek gerekir. Bazen düşünmeden söylediğimiz bir söz, başımıza işler açabilir ya da insanların kalbini kırabiliriz. Konuşurken, çalışırken, alışveriş yaparken, soru sorarken, cevap verirken hep düşünmeye, hatta doğru düşünmeye ihtiyacımız var.

Felsefe okumayan bir toplumda düşünce ne kadar geliştirilebilir bilemiyorum ama biz de küçük bir adım atarak sizleri düşünmeye davet edeceğiz. Bu amaçla bugün yeni bir sayfa açtık. Düşünme Kulübünde düşündürücü öyküler ve mantık soruları olacak. Böylece okuduklarımızdan, öğrendiklerimizden daha kolay sonuç çıkarma, daha hızlı düşünme becerisi de kazanacağız. Burada verdiğimiz öyküden ya da mantık sorusundan bir sonuç çıkarmayı deneyin. Doğru cevaba bakmadan önce bir süre düşünerek kendi cevabınızı vermeye çalışın; sonra da diğer sayfaya geçerek kendi cevabınızla doğruyu karşılaştırın. İşte ilk öykümüz:

ANALAR NE ASLANLAR DOĞURUR

Hayvanlar bir gün kim daha çok çocuk doğurabilir diye çekişmeye başlarlar. 
Hep birlikte dişi aslana gidip danışırlar. 
“Sen kaç çocuk doğurabiliyorsun?” diye sorarlar aslana. 
“Bir” diye yanıtlar dişi aslan. “Fakat ben aslan doğururum.”
 
Şimdi burada dur ve düşün. (İlk soru biraz zor :)
Sana göre bu öyküden nasıl bir ders çıkarılabilir? Önce düşün; bir sonuç bulmaya ya da bir ders çıkarmaya çalış. Sonra da cevaba bak; seninkiyle karşılaştır:
 
BU ÖYKÜDEN ALACAĞIMIZ DERS NE OLABİLİR?  Görmek için burayı tıklayın...