You are here:
Siteden Mektup PDF Yazdır E-posta
Pazar, 03 Ekim 2010 12:02

Sevgili Arkadaşlar,

“ahmetler.net’e,  günde yaklaşık 200-300 arası tıklama yapılıyor. Bu durum, bizim gibi mütevazı bir köy sitesi için hiç de küçümsenecek bir sayı değil.

Ayrıca, köyümüzün sitesinin şu ana kadar 250’ye yakın kayıtlı üyesi var. “Parayla değil ya, o kadar olacak.” diye düşünenler olabilir. Ancak bu üyelerin yüzde 90’dan fazlasının Ahmetlerli olduğuna bakarsak, köylülerimizin siteye gösterdikleri ilgiden memnun olduğumuzu söyleyebiliriz. Demek ki Ahmetlerli internetçiler siteye karşı duyarsız değil. Çok olsa bu ilginin sürekli olmasını ve siteyle iletişimi artırmalarını bekleyebiliriz.

Bu iletişim nasıl artar? Öncelikle üye olanların Ziyaretçi Defterine mesaj bırakarak siteyi canlı tutmaları ve "Acaba bugün kimden mesaj var?" diye merak uyandırmalarını bekliyoruz. Üyeler bazen kendi aralarında birbirleriyle iletişime geçebilirler.  Özellikle sitemizin Mehmetler’i bu konuda iyi bir örnek. Bazen birbirlerine laf atarak günlük mesajlar bırakabiliyorlar.

Ahmetler’in Mehmetleri

Bizim sitenin adı “ahmetler.net”; ama sanki “mehmetler.net” sitesi gibi oldu. Dikkat ederseniz siteye yazanların çoğu Mehmet. Ayrıca Mehmetler mesaj bölümünde bu karşılıklı iletişimi sürdürüyor. Bu nedenle bir keresinde, “Böyle giderse sitenin adını mehmetler.net olarak değiştireceğim.” diyerek takılmıştım. Gerçekten, bütün Ahmetlerlilere, “Mehmetler’i” örnek gösteriyor siteye kattıkları renkten dolayı onlara teşekkür ediyorum.

Siteye Üyelik ve Mesaj Bırakmak Çok Kolay

Henüz üye olmayanlar da İnteraktif olarak kendileri üye olabilir. Siteye mesaj bırakmak için üye olmak yeterli

Siteye üye olmak da bir tür bir duyarlık ve dayanışmadır. Ancak sitemize yurt dışından da üyeler olduğunu söylersem şaşırmayın. Rusya’dan ve Birleşik Arap Emirliklerinden ve başka ülkelerden üye olanlar var. Bunu çok ilgi çekici buluyorum.

Biliyorsunuz üye olmanın en büyük yararı siteye mesaj bırakabilmektir. Bazı üyelerimiz, sitedeki “Ziyaretçi Defteri”ne mesaj yazdıkları halde yayınlanmadığından yakınmıştı. Bu konuya açıklık getirmek için kısaca şunları söylemekte yarar var:

·         Ziyaretçi Defterine yazabilmeniz için önce üye olmanız, sonra da siteye kullanıcı adınızla şifrenizi yazarak giriş yapmanız gerekiyor.

·         Üye olmadan mesaj yazsanız bile mesajınız yayınlanmaz.

·         Üye olduğunuz halde yukarıdaki gibi siteye giriş yapmadan da mesaj yazamazsınız.

·         Bir de üyeliğinizin site yönetimi tarafından kabul edilmesi gerekiyormuş. Şimdiye kadar üye olanların hepsinin üyelikleri aktif.

·         Giriş yaptıktan sonra mesajınızın yayınlanması için sol alt köşedeki “Kaydı Gönder” düğmesine basmanız gerekiyor.

·         Bazı arkadaşlar, hele uzun bir yazı yazmışlarsa yazdıklarının hem kayda geçmediğinden heme kaybolduğundan yakınıyorlardı. Sitedeki zamanlayıcı, girişinizin belli, bir süre aktif olmasını sağlar. Gecikince mesajınız kayda geçmez. Ancak bunu önlemenin çok kolay bir yolu var. Bunun için yazmak istediğiniz mesajı önce word dosyası olarak bilgisayarınıza kaydetmenizi, gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra da siteye giriş yapıp yazdıklarınızı “Kopyala- Yapıştır” yöntemiyle mesaj boşluğuna yapıştırmanızı öneriyoruz.

·         Bu durumda siteye kullanıcı adı girerek hemen bir deneme yapabilirsiniz. Yanlışlık yapmaktan korkmayın; onları kısa zamanda düzelterek yayınlayabiliyoruz.

Yakında sitemize üye olan bütün Ahmetlerlilere, köyümüzle ve derneğimizle ilgili toplu mailler göndermeye de çalışacağız. Hiç değilse bayramda, seyranda ya da özel günlerde ortak haberleşme yolu açılmış olacak. Düğün, doğum, cenaze gibi konularda aramızda hızlı bir iletişim köprüsü kurabiliriz. Zamanla bunu dernek aracılığıyla ve cep mesajıyla da yapabileceğiz.

Bunu dışında bizler de site yönetiminde durmadan yeni şeyler öğreniyor, kendimizi ve sitemizi geliştirmeye çalışıyoruz. Örneğin fotoğraf albümlerini yeniden düzenlemeye çalışıyoruz. Bazıları henüz tamamlanmasa da bununla ilgili denemeler yaptığımızı fark etmiş olmalısınız.

“Okuyanlar” Bölümü Açıldı

Sitedeki “Okumuşlar” menüsü çok ilgi gördü. Şimdi de “Okuyanlar” bölümünü doldurmaya başladık. Şu anda bir okulda okumakta olan Ahmetlerli öğrencileri ve okullarını bize yazın; listeyi tamamlayalım.

Bu aralar, iş yoğunluğu nedeniyle dernek çalışmalarına zaman ayıramadık. Ama yakında sizlerle paylaşabileceğimiz bazı haberlerimiz olacak.

Manavgat’ta mutlaka bir Dernek Lokali açılmasında yarar var. O zaman herkesin gidebileceği bir sosyal ortam yaratılacak ve arkadaşlarımızın arasındaki iletişim artacak.

Siteyle ve köyümüzle ilgili eleştiri, öneri ve düşüncelerinizi mutlaka yazıp gönderin. Ailelerinizin geçmişiyle ilgili yazılar, eski fotoğraflar ve belgeler daima sitede kayıtlara geçecek. Ayrıca Ahmetlerlilerin arasında yeni yazarlar çıkacağını da umuyorum.

Hepinize işlerinizde kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

 Mustafa Koç

 

İletişim Adresi:
Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız