You are here:
Siteden Mektup PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 11 Kasım 2010 09:29

Nereden Nereye?"

Eskilerden Seçmeler"le sitenin geçmişine bir yolculuk yapmak ister misiniz?

“ahmetler.net”, yaklaşık iki yaşında. 2009’dan bu yana sürdürdüğümüz yayınlarda yaklaşık 700 tane dosya girmişiz. 800 kadar da kişisel mesaj bırakılmış. Bu, bir tek site yöneticisiyle olacak bir şey değil tabi. Bu serüvende arkadaşlarımızın, yeni yetişen yazarlarımızın ve her gün ibadet eder gibi “sitede ne var?” diye siteye giren bütün Ahmetler Sevdalılarının emeği ve desteği var.

Başlangıçta  Ahmetler.net’i birbirimize tanıtmak için yarışırken günde 20-30 kişi girmeye başladığında, sitede aynı anda birkaç ziyaretçi olduğunu gördüğümüzde sevinirdik. Son haftalarda 13.000 kişi tarafından okunarak rekor kıran “Cumhuriyet Ne Demektir?” başlıklı yazıyı saymazsak sitemizin günlük ziyareti sayısı ortalama 400’leri aşmaya başladı.

Özgür Varol yeğenim adeta sitenin nüfus müdürü gibi, ziyaretçi sayacı gibi çetele tutardı. Bakın, Özgür Varol 25 Mayıs 2009 gecesi nasıl bir mesaj bırakmış:

“Güzel köyümün güzel sitesinde saat 01.19, ziyaretçi olarak girdiğim sitemizde 6 ziyaretçi ve 1 de üye görünce bu saatte bunu yazarak belgelemek istedim. Şu anda toplamda 6 kişi kaldık 01.21, bunu dakika dakika takip de ederim ama bu kadarını görmüş olmanın mutluluğu ile diğer okuyayım dediğim sayfalara yönelerek sözlerimi sonlandırıyorum.

Herkese, köyümde yetiştirilen tadına doyulamayan katkısız sebze ve meyveler kadar doğal ve güzel bir selam göndermek istedim.

Selam olsun ey Güğlen dağının eteklerinde büyümüş, yaylaların taşlı yollarında yürümüş, koyun kuzu ile dost olmuş, okumuş, okumamış, yüreği sıcacık insan sevgisi ile taşmış (hani "toprağım" diye bir tabir vardır ya), toprağım insanlarına selam olsun...”

Sonradan fark ettim ki işte böyle samimi duygularla birbirimizi aramaya çıkarken bu site hepimizi daha da yaklaştırdı. Zaten bu siteyi çarken üç önemli amacımız vardı:

Ahmetlerlileri birbirine yakınlaştırmak.

Ahmetler’in insan ve kültür zenginliğini derleyip toparlayarak kayıt altına almak.

Köyümüzü, önce bölgemize sonra da zamanla tüm Türkiye’ye tanıtmak.

Bu amaçların ilk ikisini gerçekleştirme yolunda çok büyük yol aldığımızı söyleyebilirim. Şu anda bile siteye köyümüzle ilgili yazılardan iki üç tane kitap yayınlayabiliriz. Eğer ilgi ve desteğiniz artarsa bu daha da büyüyecektir. Ben özellikle şu anda üniversitelerde okuyan gençlerin daha çok desteğini arzuluyorum. Onların arasından yeni yazarlar çıkaracağımızı, umuyorum. Gücü yeten herkes burada nöbet tutmalı.

Bu yazıyı şunun için yazdım: Sitenin ziyaretçilerinin daha çok ilk sayfadaki yazıları okudukları izlenimini edindim. Oysa aramıza sonradan katılanların okuyup zevk alacakları o kadar güzel yazılar var ki özellikle Ahmetlerli ziyaretçilerin bunları mutlaka okumalarını öneriyorum. Birçok yazıda sadece Ahmetler'e özgü çok değişik bir tad ve zenginlik bulacak, insan manzaralarıyla gülecek, düşüneceksiniz.

Menülerden site içeriğini tarama alışkanlığı olmayanları düşünerek bazı yazıları “Eskilerden Seçmeler” başlığıyla yeniden ön sayfada yayınlamak istiyoruz. Umarım böylece birbirimizi daha iyi anlayacak, bu serüvende aldığımız yolu daha iyi göreceksiniz.

“Ahmetler.net’e” her gün tıklayarak, selam vererek, mesaj bırakarak, yazı yazarak destek olan herkese teşekkür ediyorum.

Hepinize mutlu bayramlar...

Sevgi ve saygılarımla…

Mustafa Koç

Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız