You are here:
Başarısızlık Korkusu PDF Yazdır E-posta
Salı, 23 Kasım 2010 21:14

Başarısız olmaktan korkmayın. Unutmayın ki hayat tek düze bir çizgi değildir. Hayatın içinde başarı da vardır başarısızlık da…

Sınavda, işte, hayatta başarılı olmak elbette önemlidir. Ancak başarı dediğimiz şey sadece istemekle olmuyor. Önemli olan bu başarıyı hak edecek bir çalışma disiplini göstermek ve hayatı olduğu gibi kabullenmektir. Bir de geçici başarısızlıklar karşısında pes etmemeyi öğrenmek ve bundan ders almasını bilmek de önemlidir.

Hayatımız, başarılarımızla başarısızlıklarımızdan oluşan bir yürüyüştür. Bu yürüyüşte zaman zaman ayaklarımız bir yerlere çarparak hızımızı keserse de gerçekte hedeflediğimiz yerlere ulaşmak için daima yolumuza devam ederiz.

Bazılarında sadece başarıya odaklı bir bakış açısı vardır. Hayatta sürekli başarı diye bir şey yok. Bu yüzden başarımızın önündeki engellerle mücadele ederken bazen başarısız olma korkusu da karşımıza bir engel olarak çıkabiliyor.

Başarısızlık korkusunun nedenlerini ve bu korkuyla başa çıkmanın yollarını konu alan aşağıdaki yazıyı sizlerle paylaşırken hepinize sınavlarda ve hayatta başarılar diliyoruz. Öğrenci olmayanlar buradaki “sınav” sözünden bir şey anlamayabilir. Oysa sınava girmek için ille de öğrenci olmak gerekmez. Hayatın kendisi de başlı başına bir sınav değil midir?

Mustafa Koç

*** 

Başarısızlık Korkusu

Modern dünyada insanoğlu sürekli başarıya odaklanarak yaşıyor ve hayat boyu girilen sınavlarda  ve iş görüşmelerinde başarılı olmanın önemini arttırıyor. Sınav sonucunu sayısal olarak gören kişi kendini başarısız ya da başarılı olarak sınıflandırıyor. Bu düzene göre makbul kişi başarılı olan olarak algılanabiliyor ve başarısızlık sonucunda derin bir üzüntü, hayal kırıklığı, özgüven azalması sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Bunun sonucunda kişi başarısızlık korkusu ile tanışabiliyor.

Mesela bir iş görüşmesine gidip mülakat sonucunda elenen aday, sonraki iş başvurularında işe kabul edilmeme, başarısız iş görüşmesi yapma korkusu nedeniyle iş aramaktan vazgeçebiliyor ya da girdiği ilk üniversite sınavında istediği bölümü kazanamayan bir öğrenci, ailesine üniversiteye gitmekten vazgeçtiğini söyleyip iş hayatında şansını denemeye kalkıyor.

Başarsızlık korkusunu tetikleyen düşünceler…

Başarısız olmaktan korkan insanlar istediklerini yapmaktan ve denemekten kaçınırlar zira onlara göre başarısızlık dünyanın sonudur, başarısız olmak adeta bir suçtur. Başarsızlık korkusunu tetikleyen akılcı olmayan diğer düşüncelerin birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

·                     Başarıya ve mükemmelliğe odaklanmak sizin hayal kırıklığına uğramanıza sebep olur zira mükemmelin sınırı yoktur ve doyumsuzluk yaratır. Her konuda yetkin ve usta olmak mümkün değildir.

·                     Başarılı olduğunuzda kendinizi daha “değerli” ya da “önemli” hissetmeniz geçici bir histir çünkü başarı sizin içsel değerinizi arttırmaz. Aynı şekilde başarısızlık da sizi “değersiz” ya da “önemsiz” kılmaz. Başarı da başarısızlık da tüm benliğinize atfedilemez.

·                     Başarı isteği, doyumsuz bir canavar gibidir; eğer ona aşırı önem verirseniz sürekli onun için çalışmaya başlarsınız. Fiziksel açıdan aşırı zorlanma yaşayabilirsiniz, başarı peşinde koştururken kendi kimliğinizi kaybederseniz ve mutsuz olursunuz.

·                     Başarı isteği yoğun olan kişiler sürekli başkalarının kendini nasıl değerlendirdikleri ile ilgilenirler. Diğerlerini kendilerinden daha başarılı gördükleri durumda ise kendilerine olan özgüvenlerini yitirip kendilerini “değersiz“ hissedebilirler.

·                     Başarıya aşırı odaklanınca başarısız olma ihtimali sizi aşırı kaygılandırır; kaygı da dikkatsizliği getirir. Hata yapan kişi kendini cezalandırır ve yeni denemelere kendini kapatır.

·                     Başarılı olma isteğinize devam ederseniz kendinizi her alanda isteksiz ve yetersiz hale getirebilirsiniz

Başarısızlık korkusu ile başa çıkmak için önerilerimize gelince;

·                     Sadece başarmayı istemeyin aynı zamanda zevk almayı isteyin. Zevk alırsanız başarılı olabilirsiniz.

·                     Başarısız olduğunuzda dövünmek yerine başarısızlığın nedenlerini inceleyip bu durumu bir tecrübe gibi kabul edin ve bunu tüm benliğinize mal etmeyin. Yeni yöntemler deneyin.

·                     Kendinizi koşulsuz sevin; “en iyi”yi değil “daha iyi”yi hedefleyin.

·                     Başarmayı başkalarına tepeden bakmak için değil kendiniz bu başarıdan zevk almak için isteyin.

·                     Her alanda yetkin olmayı değil belli alanlarda yetkin olmayı hedefleyin. Yetkin olmadığınız alanlarda yardım almaktan çekinmeyin. İnsanoğlunun kusurlu bir varlık olduğunu kabullenin.

Başarısız olmaktan korkmayın. Unutmayın ki hayat tek düze bir çizgi değildir. Hayatın içinde başarı da vardır başarısızlık da…