You are here:
Manavgat'ın Tarihçesi PDF Yazdır E-posta
Salı, 12 Mayıs 2009 09:02

İlçemizi Tanıyalım

İnternet ortamında Ahmetler'le ilgili birçok yazı var. Bunlardan bazılarını sitede yayınlayarak sizlerle paylaşmak istiyoruz. İşte bunlardan biri;

"Manavgat’ın tarihçesi, tarihi ve turistik zenginlikleri..."

Bu yazıda, köyümüzdeki mağara ile Karpuz çayından da söz edilmektedir. 

Manavgat’ın Tarihçesi

Manavgat İlçesinin kuruluş tarihi ile ilgili olarak kesin bir tarih verilmese de sınırları içerisinde bulunan Side (Selimiye Köyü) ve Selge (Altınkaya Köyü) antik kentlerinin M.Ö.6.yy'da kuruldukları sanılmaktadır. Manavgat 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında da Osmanlı İmaratorluğu'nun idaresine geçmiştir. 1914 yılında ilçe olmuş, Taşağıl ve Beşkonak Nahiyeleri kurularak ilçeye bağlanmıştır.

Turistik, antik ve doğal zenginlikleri

Manavgat İlçesinin Kuzeyi Toros dağları ile çevrilidir. Sahil şeridi plajları ve eşsiz kumsallarla kaplıdır. Denizden iç bölgelere gidildikçe ekilebilen düz ovaların yanında engebeli bir arazi yapısı gözlenir. Toros Dağları arasında gizlenen Eynif ovası ünlüdür.

Toros Dağları üzerinde Yörüklerin konakladığı eşsiz yaylalar vardır. İlçenin Doğuda sınırını oluşturan Alara Çayı, Karpuz Çayı ve İlçe Merkezinden Manavgat Nehri ile üzerindeki Manavgat Şelalesi ülkemizde olduğu kadar Dünyaca da ünlüdür. Bunun yanında irili ufaklı dereler vardır. Ünlü Seyyahımız Evliya Çelebi'nin kaplan avladıklarını yazdığı Sarı Su Deresi İlçemiz sınırları içerisindedir.


İlçemiz de son yapılan araştırmalarda Ahmetler Köyü ile Gebece köylerinde bulunan mağaralarda etüt çalışmaları tamamlanmış; ülke ve bölge turizmine kazandırılmaya çalışılmaktadır.

İlçe merkezine 60 km. uzaklıkta bulunan ve Köprü ırmağını da içine alan ve milli parka adını veren "Köprülü Kanyon" çok ünlüdür.  Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde ve Altınkaya Köyü içerisinde bulunan vadiye gizlenmiş selvi ormanının dünyada bir eşi benzeri yoktur.

Toros Dağları yaygın Kızılcam, Karaçam, Sedir, Selvi ormanları ile kaplıdır. İlçemiz arkeolojik eserler açısından çok zengindir. Side antik kenti, bir benzeri bulunmayan Antik Tiyatrosu, Hamamı, Antik Su Yollarıyla, Seleueka antik kenti, Sırt Köyü sınırlarında bulunan antik yerleşim bölgesi ilginç kalıntı ve kaya mezarlarıyla, şimdiki adı Altınkaya Köyü olan Selge antik kenti, yıkılmış haldeki tiyatrosu, kral yoluyla ve diğer kalıntılarıyla çok önemlidir. Bunun yanında Beydiğin Köyü sınırları içerisinde yer alan va Kervanyolu üzerinde bulunan Selçuklu eseri olan Kargı Han çok ünlüdür.

İlçemizde eski eser niteliği durumunda bir camii ve türbe bulunmaktadır.

İlçemiz turizm bölgelerinin başında Side gelmektedir. Bununla birlikte; Titreyengöl, Çolaklı, Kızılağaç ve Kumköy önemli turizm bölgeleridir. İlçemizde karakteristik Akdeniz iklimi hakim olduğu için yazları sıcak ve bol güneşli olması, kışın da ılık ve yağışlı olması bir yıldaki turizm gün sayısını arttırmaktadır. Nisan ayından Kasım ayına kadar aktif turizm yaşanmaktadır.

Turizm yalnız deniz kıyısında denize girip güneşlenerek yapılmamaktadır. Turizmde çeşitlilik günümüzde artış göstermiştir. Köprülü Kanyon Milli Parkı içindeki Köprü Irmağında rafting, jeep safari, ören yerleri gezileri, su sporları, halk pazarlarını gezme, kültürel ve sanatsal faaliyetler (Manavgat Kültür ve Turizm Festivali) bunlardan bazılarıdır.

MANAVGAT’ın KÖYLERİ

Manavgat’ın 80 köyünü aşğıdaki listede görebilirsiniz:

A

§  Ahmetler

§  Aksaz

§  Altınkaya

§  Aşağıışıklar

 

B

§  Ballıbucak

§  Belenobası

§  Bereket

§  Beydiğin

§  Boztepe

§  Bozyaka

§  Bucakşeyhler

§  Burmahan

§  Büklüce

 

C

§  Cevizler

 

D

§  Demirciler

§  Denizkent

§  Denizyaka

§  Değirmenli

§  Değirmenözü

§  Dikmen

§  Dolbazlar

§  Doğançam

§  Düzağ

 

E

§  Evrenleryavşı

 

G

§  Gaziler

§  Gebece

§  Gençler

§  Gültepe

§  Güzelyalı

 

H

§  Hacıali

§  Hacıisalı

§  Hacıobası

§  Halitağalar

§  Hatipler

§  Hocalar

§  Hocalı

 

K

§  Kadılar

§  Kalemler

§  Karabucak

§  Karabük

§  Karacalar

§  Karakaya

§  Karaöz

§  Kırkkavak

§  Kısalar

§  Kızılağ

§  Kızıldağ

 

O

§  Odaönü

§  Oymapınar

 

P

§  Parakende

 

S

§  Salur

§  Saraçlı

§  Sağırin

§  Sevinç

§  Seydiler

§  Side

§  Sülek

§  Sırtköy

 

T

§  Taşkesiği

§  Tepeköy

§  Tilkiler

 

U

§  Ulukapı, Manavgat

§  Uzunkale

§  Uzunlar

 

Y

§  Yalçıdibi

§  Yavrudoğan

§  Yaylaalan

§  Yeniköy

§  Yeşilbağ

§  Yukarıışıklar

 

Ç

§  Çakış

§  Çaltepe

§  Çamlıtepe

§  Çardak

§  Çavuş

§  Çayyazı

§  Çeltikçi

§  Çenger

§  Çolaklı

 

Ö

§ Örenşehir

 Ş

§  Şişeler

 Not:

Bölgedeki diğer arkeolojik yerlerle ilgili yazıların da bulunduğu bu yazı aşağıdaki web adresinden alınmıştır. 

http://members.lycos.co.uk/derebucaklilar/arkeoloji_civarsitler.html