You are here:
ahmetler.net
YAYLALAR YAYLALAR - 3 PDF Yazdır E-posta
Salı, 16 Şubat 2016 20:23

Dağlar, Meralar, Yaylalar Kimin? El Cevap; Devletin. Bilemediniz ….’nin!?

Mehmet ARSLAN

(Bölüm 3)

"Hukuk bir gün herkese lazım olur." Anonim
“Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun." Freud
"Bir yargıç, iyi niyetle dinlemeli, akıllıca karşılık vermeli, sağlıklı düşünmeli, tarafsızca karar vermelidir." Sokrates

Roma Cumhuriyeti’yle başlayan Roma’nın iktidarı; Roma Cumhuriyeti (MÖ 27 - MS 395 = 422 Yıl), Batı Roma (286 - 476 =190 Yıl) , Doğu Roma/Bizans (330 - 1.453 = 1.123 Yıl) eşittir [(1.453) - (-27)] = 1.480 yıldır.

Roma İmparatorluğu batısıyla doğusuyla bir bütündür ve evrenimizin gördüğü en uzun süreli yönetimdir. Kanaatimiz odur ki; bu uzun soluklu iktidarın temelinde bu gün dahi okutulan Roma HUKUK’u = Hukuk vardır !

Devamını oku...
 
KÜÇÜK HES’LERDEN VAZGEÇİLİYOR MU? PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 06 Şubat 2016 22:36

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, küçük ölçekli HES’lerin yapılmaması gerektiğini ve bu konuda hassas davranılması gerektiğini söyledi.

CHP’li Kara’nın HES Sorusuna Bakan Yılmaz’dan vazgeçme Sözü CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, TBMM Genel Kurulu’nda Antalya’nın HES’lerini Bakanlar Kurulu’na sordu.

Devamını oku...
 
KÖYLÜLER ŞELALEYİ HES’TEN KURTARDI! PDF Yazdır E-posta
Cuma, 05 Şubat 2016 18:51

Bakanlığın ‘Olumlu’ bulduğu ÇED raporunu mahkeme iptal etti, sularını HES’ten korumaya çalışan köylüler hukuk savaşını kazandı…

Yusuf Yavuz

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde, Alara Nehri üzerinde yapımı planlanan Kamer HES projesi ile için verilen ‘ÇED Olumlu’ kararına karşı yöre köylülerinin açtığı davayı gören Antalya 2. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. 1. Derece Doğal Sit Alanı içerisindeki Uçansu Şelalesi’ne yalnızca 35 metre mesafede bulunan HES projesine karşı yöre halkı uzun süredir hukuk mücadelesi yürütüyordu.

Yusuf Yavuz'un yazısının devamını okumak için burayı tıklayın.

 
DERNEK SEÇİMLERİ YAPILDI PDF Yazdır E-posta
Salı, 02 Şubat 2016 19:43

Mustafa Güzel yeniden Dernek Başkanı oldu.

Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneğinin olağan genel kuru toplantısı, Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.

Toplantıda ilk olarak derneğin Ahmetlerlileri birleştirici bir rol oynadığı ve zamanla bunun daha da gelişeceği vurgulandı.

Genel kurulda derneğin yeni yönetim kurulu da belirlendi. Yapılan seçimler sonunda yönetim kurulu üyeleri şu şekilde oluştu:

Devamını oku...
 
AHMETLER’İN TAŞLARI PDF Yazdır E-posta
Pazar, 31 Ocak 2016 19:27

Huriye Hearn

"Artık, köyümüzün doğal çakılları ve topraklı güzel sokaklar yok olmuş. Sence bizim köy bu mu anne?"

Uzun zaman oldu siteye herhangi bir şey yazmayalı; ancak köyü en az benim kadar seven çocuklarım var. Onların kendilerince Ahmetlerle ilgili gelişmeleri takip ediytmeleri beni oldukça şaşırttı. Bilirsiniz çocuklar her zaman her şeyi paylaşmasa da onların dünyaları bizimkilerden farklı ve bazen şaşırtıcı olabiliyor. İşte bu farklılıkları içeren kısa bir anıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Devamını oku...
 
DUYURU PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 28 Ocak 2016 22:43

Derneğin yeni yönetim kurulu seçimleri yapılıyor.

Ahmetler Köyü, Kültür ve Dayanışma Derneğinin 3. olağan genel kurul toplantısı; 31 Ocak 2016 Pazar günü Manavgat Belediyesi, Atatürk Kültür Merkezinde yapılacaktır.

Saat 10.00'da yapılacak olan ve derneğin yeni yönetim kurulunun da seçileceği bu toplantıya bütün üyeler ve bütün Ahmetlerliler davetlidir.

Köylülerimize saygıyla duyurulur.

 

 
YAYLALAR YAYLALAR / AH ŞU KİMSESİZ ÇOBANLAR PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 25 Ocak 2016 00:28

Tarihte ÇİMİ Köyü Ne Yaptı Ne Haber?
Bu Kez Beş Köy Birlikte Çimi’ye Dava Aça (2)

Mehmet ARSLAN / Bursa

2. BÖLÜM

Manavgat-Alanya-Gündoğmuş’un Akdeniz sahili ve kıyı şeridi Toroslardaki köylerinin neredeyse tümünün Akdağlarda yaylaları var.

Kendisi yaylak olan hayvan yoksulu Çimi Köyü bu yaylalarda ne arar, çobanlardan niye hesap sorar?

Devletlerin kurucu unsurları genellikle askerlerdir.

Haritaları ilk askerler çizerler, yer adlarını da onlar araştırıp, bulup, belirleyerek haritalara işaretlerler.

Devamını oku...
 
“MUSTAFA KOÇ ÖLDÜ!” PDF Yazdır E-posta
Cuma, 22 Ocak 2016 00:31

Mustafa KOÇ, Mustafa KOÇ için yazdı....

“Soyadı Kanunu”, 21 Haziran 1934 tarihinde TBMM’de kabul edildi. Bu kanun ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin kendine yakışan bir soyadı alması kararlaştırıldı. İşte o tarihlerde soyadı vermek için gelen memurlar rahmetli Gedik Hüseyin dedeme; “Sen koç gibi adamsın, senin soyadın Koç olsun” demişler. Bu soyadı oradan geliyor.

Devamını oku...
 
DANIŞTAY KARADENİZDEKİ VAHŞİ KIYIMA DUR DEDİ PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 16 Ocak 2016 00:20

Karadeniz'deki vahşi yıkıma Danıştay dur dedi!

Yeşil Yol, HES'ler, madencilik, sanayi ve kentsel alanlarla ilgili planlar hukuka aykırı bulunarak durduruldu...

Gazeteci Yusuf YAVUZ'un yazısı Danıştay kararını ve Karadenizdeki HES mücadelesini anlatıyor.

Yusuf YAVUZ

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde doğal ve kültürel varlıkların korunmasını tehdit eden pek çok pek çok plan kararını içeren bölgeyle ilgili Çevre Düzeni Planı'na yönelik TEMA Vakfı'nın yaptığı itirazları kabul eden Danıştay, planın içerdiği pek çok kararın yürütmesini durdurdu. Buna göre dere ıslah çalışmaları, HES'ler, sanayi alanları, maden bölgesi ve Yeşil Yol olarak anılan yaylalar arası entegrasyon önerisiyle ilgili plan kararlarının yürütmesi durdurulurken, hukuki süreç için Danıştay'ın nihai kararı bekleniyor.

Devamını oku...
 
YAYLALAR YAYLALAR PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 13 Ocak 2016 22:12

 Mehmet ARSLAN

Tarihte ÇİMİ Köyü Ne Yaptı, Ne Haber? (1)

Aldürbe Platosu-Ahmetler Yaylası

Atalarımız 11-13.ncü yüzyıllarda Horasandan gelip Anadolu Toroslarını yurt tutmuşlar. Ahmetler Oymağı Oğuzların Üçoklar-Deniz Han’a bağlı Yıva boyundansembolü çakır kuşu.[1] Konar-göçer Ahmetlerliler ; Kışlak ve yaylak kullanarak bu günlere gelmişler. Bunu nerden anlıyoruz? Osmanlı Defteri Hakani’lerinde yazılı ödedikleri vergilerden. Bu defterlerde Ağnam-Ganem gibi koyun keçi vergileri yanında  Aşar/Öşür (mahsul), Çift Resmi gibi zirai vergilerde  var. Ayrıca Kanuni (1520-1566) dönemine ait  ve ilk sayfasında Kanuni’nin tuğrası  bulunan 172 no.lu Defteri Hakani nin Ahmetler’in kayıtlı olduğu 67. sayfasında; Aldürbe Platosu-Ahmetler Yaylası’nın  Ahmetler Köyüne (1530?) tahsis kaydı var.

Devamını oku...
 
MUSTAFA ÖZDEMİR HASTANEDEN ÇIKTI PDF Yazdır E-posta
Pazar, 10 Ocak 2016 22:37

Geçmiş olsun!

Konya’da yaşayan ve İMAŞ Holding Genel Müdürü olarak çalışmakta olan Elektronik Mühendisi Ahmetlerli Mustafa Özdemir, başarılı bir anjiyo ve stent operasyonu geçirdi. Mustafa Özdemir, ikinci gün hastaneden taburcu olarak evine döndü.

Sağlık durumunun iyi olduğunu öğrendiğimiz Mustafa Özdemir’e geçmiş olsun diyoruz ve kısa zamanda görevine başlamasını bekliyoruz.

 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 6 - 141