You are here:
ahmetler.net
YEREL TARİH ve SOYAĞACI PDF Yazdır E-posta
Salı, 04 Ağustos 2015 20:10

Kendi tarihimizi inkar ederek nereye varabiliriz? Hacı Ahmetli komşularımız aslen Çimi’ye mi Ahmetler’e mi bağlıdır; tarihi arşivlere bir göz atalım.

YEREL TARİH ve SOYAĞACINI ARAŞTIRMAK İSTEYENLERE ÖN ve YÖN BİLGİLER

Mehmet ARSLAN

Türklerin Gök Tanrı inancında; Yedi Göbek atanı bileceksin, dünyayı terk ettiğinde atalarının yanına gideceksin kültü var. Bu felsefi mit kültünden dolayı Türkler ölümden korkmazlar; ölüm KökTürk inancında atalarının yanına giden bir yolculuk halidir, onun için geçmişini bilmek, atalara saygı, atalara yakışır davranış ve  vefa   görevdir, nesiller boyu ruhlara işlenmiş Türklerin gen haritasına bunlar kazınmıştır. Bu kültün etkinliğinden olsa gerek Türkler köle ya da paralı asker oldukları ortamlarda bile üste çıkarak; Tabgaçlar, Samanoğulları, Kölemenler, Memluklar, Gazneliler, Babürşahlar gibi başka başka milletleri, toplulukları yönetebilmişlerdir.

Devamını oku...
 
ESKİ BİR AHMETLER ÖYKÜSÜ PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 29 Haziran 2015 11:21

Mehmet GÜNGÖR

Hacı Hatip, köyü eşkiyalardan korumak için gençlerin askerliğini durdumuş...

Kısa boylu, beyaz tenli güler yüzlü bir adamdı Hacı Hatip. Bu yörenin deyimiyle dünya parmağında dolalıydı. Bu çevrenin en büyük köyü olan Ahmetler ve çevre köyler, devlet tarafından ondan sorulurdu. Haklıya hakkını veren haksızın da karşısında durabilen ikna yeteneği yüksek bilge bir insandı. Bu yönlerinden dolayı da her Ahmetlerli ona saygıda kusur etmezdi. İyi bir hatipti ondan dolayı ona Hacı Hatip lakabını taktılar. Kendi aralarında kavgaya tutuşan insanlar bile Hacı Hatip gelince kavgayı bırakıp anlaşmaya çalışırlarmış.

Devamını oku...
 
6 YAŞINDA SERGİ AÇTI PDF Yazdır E-posta
Salı, 23 Haziran 2015 22:44

Ahmetlerli ALP VAROL’un İzmir’de açtığı sergi görülmeye değer.

Ahmetlerli bir babayla İzmirli bir annenin 2009 doğumlu çocukları olan Alp Varol, Ahmetlerli şair Hasan Varol’un torunu. Alp’in İzmir’de resim sergisi açtığını duyunca Dedesi Hasan Varol’a “bunu siteye haber yapalım” dedim.

Minik ressam Alp’in sergisiyle ilgili olarak Hasan Varol’un yazdıklarına bakalım ve bu yaşta böyle bir başarıya imza atan bir çocuğumuzun hikayesini gururla okuyalım:

Devamını oku...
 
MASALSI BİR GÖL HİKAYESİ PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 17 Haziran 2015 01:34

AHMETLER YAYLASI İÇİN BİR PROJE

Mehmet ARSLAN

“Nasib Olsa Gene Gitsem Yaylaya
Doya Doya Baksam Suna Boyluya.”

Tarih 12 Haziran 2015; Aldürbe Platosu 8 kişilik kaçak inşaat (villa!?) barınak davası keşfi.

 İyi ve sevindirici olan; barınakları yerinde görüp  inceleyen Hakim Bey ve Bilirkişi Heyeti… Davanın başlangıç noktası ve dayanağı; Çimi Muhtarı Hasan AKSOY ile Hacıahmetli Av. Harun ARICI’nın (19 kişilik) şikayeti, Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nün  tarafsız inceleme raporu (Savcı Bey’in iddianamesi).

Devamını oku...
 
İNSANİ GELİŞİM EDNDEKSİNE DAYALI BİR SEÇİM MASALI PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 30 Mayıs 2015 22:34

Mehmet ARSLAN

Maho Ağa, Bilo, Kibar Feyzo;1978 Atıf Yilmaz Mahyali

Tarihler; Haziran.1990 ve Haziran.1992.

Bursa Mali Müşavirler Odası seçimleri. Meslekte Dayanışma ve Çağdaş Gruplar karşı karşıya. Haziran 1990, ilk seçimimiz olacak. Geçici Kurul Başkanı Meslekte Dayanışma’dan Adalet Partisi (S. DEMİREL) geleneğinden Tuncer ERGEN arkadaşımız, meslek için çok çalıştı, hazırlıklı ve tanınıyor. Seçimi almasına garanti gözüyle bakılıyor. Bizler Çağdaş Grubuz; merkez sağdan sol’un her türlü çeşidini içimizde barındırıyoruz.

Devamını oku...
 
BİR MARS MASALI PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 11 Mayıs 2015 19:04

Mehmet ARSLAN

Yıl, 1973 - 1976

Yer; yedi kocadan arta kalan ihtiyar bakire, namı diğer İstanbul = Bizantinapolis = İslambol = Konstantiniyye = Doğu Roma = Yedi Tepeli Şehir… Bu şehri İstanbul’da ne hikayeler yaşanır, bir sengine yekpare acem mülkü fedadır, taşı toprağı altındır, Frenklerin zihninde Türklere bırakılmayacak kadar değerli, kutsal ve zengindir.

Devamını oku...
 
KARGA DEYİP GEÇMEMELİ PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 11 Mayıs 2015 18:34

“Karga Karga Gak Dedi”

Kimilerince uğursuzluğun, kimilerince de kötülüklerin simgesi olarak anılan kargalar, töresel ve dini inançların tam tersine, zeka seviyesi -insandan sonra- en gelişmiş hayvan türü olarak da adlandırılıyor.

Dünyalılar sitesinde yayımlanan “Karga Karga Gak Dedi” başlıklı yazıda kargalarla ilgili çok ilginç tespitler var. Kargaların tek eşliliği tercih etmelerinden, zekalarından ve eşlerine sadakatlarından söz edilen yazıda, bir yaralı kargayla ilgili önemli gözlemlere de yer verilmiş.

Devamını oku...
 
ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN PDF Yazdır E-posta
Pazar, 10 Mayıs 2015 12:45

 
HACILAR GELİR HACCINDAN PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 09 Mayıs 2015 21:51

Hacılar gelir hac'cından
Yükler ağlaşır bac'cından
Viran bekler sefil baykuş
Bir hayırsızın yüzünden

Çoğu zaman bir dörtlük, anlatılamayan kelimeleri acıları, sevinçleri, gurbeti, hasreti, yoksulluğu, yalnızlığı kolayca anlatıverir.

Yukarıdaki dörtlükte dini vecibelerini yerine getirmek, iç dünyalarındaki eksikleri tamamlamak, gurbetten dönüş ve arzulanan hedefe varma anlatılmaktadır.

Devamını oku...
 
BOĞAZPINARDA HES ZAFERİ PDF Yazdır E-posta
Perşembe, 07 Mayıs 2015 10:55

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Boğazpınar köyünde yapılmak istenen HES için yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Mersin 2. İdare Mahkemesi tarafından ‘HES’in yapılması durumunda yöre halkının yaşamında birçok olumsuzluğa yol açacağı’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verildi. Çamlıyayla Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından yaklaşık 4 yıldır yapılması planlanan HES’e karşı yöre köylüleri bir süredir kitlesel eylemelerle tepki gösteriyordu. Boğazpınar köylüleri santrale karşı üç kez festival düzenledi, sayısız basın açıklamaları gerçekleştirdi.

Devamını oku...
 
NE MUTLU BU ECDADIN TORUNU OLMAK! PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 06 Mayıs 2015 21:46

Ayşe Melike ARSLAN

Her bayram olduğu gibi bu bayram da dedemin yanına gideceğiz. Öyle mutluyum ki dedemi göreceğim için. Dedem eski topraktır. Arada eser gürler ama bir tanedir. Bayram havası hemen dağılıyor, ev sakinleşiyor. Çardakta dedemi yalnız yakalıyorum. Hemen atlıyorum kucağına. Yine o muazzam hikâyelerinden anlattırmak için küçük bir mücadele veriyorum. Ve sonunda “Çanakkale mi?” diye soruyor ve gülümsüyor. Gülümsüyor fakat yine tenhalaşıyor, hüzünleniyor; bir yere dalıp gidiyor ve başlıyor anlatmaya...

Devamını oku...
 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 9 - 142