You are here:
ahmetler.net
FATMA VURAL VEFAT ETTİ PDF Yazdır E-posta
Cuma, 17 Nisan 2015 21:46

Ahmetler'de bir haftada ikinci acı...

“Tavcı” lakaplı Ramazan Vural'ın eşi Fatma Vural, 15 Nisan'da Ahmetler'de vefat etti.

Fatma Vural, 16 Nisan'da Ahmetler mezarlığında toprağa verildi. Yakınlarınıa torunlarına ve tüm Ahmetlerlilere baş sağlığı diliyoruz.

Allahtan rahmet eylesin; nur içinde yatsın...

 
ELİMİZİN ULAĞI GOC’AHMED PDF Yazdır E-posta
Salı, 14 Nisan 2015 20:27

(Ahmet ÇALI’ya Ağıt)

“Güler yüzlü, masum bakışlı çocuk,
Vardın gittin uzaklara.

Mehmet ARSLAN

Canım kardeşim,

Çocukluk arkadaşım,

Tarlanın takkanın sesi,

Köyümüzün harman yeri,

Elektriği, suyu, bahçıvanı, nefesi,

Taşın toprağın efendisi,

Torosların yük devesi.

Devamını oku...
 
İLBER ORTAYLI’DAN TARİH DERSLERİ PDF Yazdır E-posta
Pazar, 29 Mart 2015 23:08

İlber Ortaylı: "Ben Kürt'üm dersin, biter"

"Türkiyeli" kavramına karşı çıkan Ünlü tarihçi Prof. İlber Ortaylı, "Böyle bir kavram olmaz, Sovyetler Birliği’nde bir zorunluluk, bir sopa olduğu halde hiç kimse de “Ben Sovyetim” demedi. Gerçekçi değil Türkiyeli lafı" dedi. Ortaylı, Türkiye'de Kürtlerin kimlikleri üzerinden bir baskı altında olduğu yolundaki görüşlere ilişkin olarak ise, "Nereye dövüyor? “Ben Kürt’üm” dersin biter. Buna takmayın, yok Türkiyelilik yok bilmem ne... Orada o kadar Türk yaşıyor, Almanyalıyım diyor mu?" ifadelerini kullandı.

Devamını oku...
 
AHMET ÇALININ ACI ÖLÜMÜ PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 13 Nisan 2015 21:29

Ahmetler yasta… “Elimizin ulağı”, artık yok!

Köyümüzde “Hacının Ahmet” lakabıyla bilinen, Hacı Demirci’nin oğlu Ahmet Çalı, 13 Nisan günü geçirdiği bir kaza sonucu vefat etmiştir. Traktörüyle Güğlen yolunda kaza yaparak hayatını kaybeden Ahmet Çalı, Ahmetler’de herkesin yardımına koşan yardımsever biriydi. Köylüler onun için “elimizin ulağıydı” derlerdi. Köydeki su ve elektirik arızalarını tamir eden, acil durumlarda herkese yardımcı olan Ahmet Çalı’nın feci ölümü Ahmetler’i yasa boğdu.

Devamını oku...
 
AHMETLER'İN AYHAN HOCASI PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 21 Mart 2015 00:13

Mehmet KOCAAKÇA

HES mücadelesinin gazisi, herkesin dostu, köyümüzün Ayhan Hocası…

Ahmetler’in renkli simalarından birisidir o. Dünya tiyatro ise eğer o sahnede göründüğü gibi olandır. Doğal halinde, gülümseme gözlerinde, emeği ellerinde, tatlı sözler dilinde ve sevgisi yüreğinde yaşayandır. Yaramazlık çocuk ruhunda, çalışkan, içten, dürüst, şakacı, özü, sözü bir güvenilir insandır.

Devamını oku...
 
AHMETLER BELGESELİ YAPAN GAZETECİLERE ÖDÜL PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 18 Mart 2015 00:07

"Bu ödülü Alakır'da, Ahmetler'de, Köprüçay'da ve ülkenin dört bir yanında yaşamı savunanlar adına alıyoruz"

Ahmetlerdeki HES mücadelesinin öyküsünü belgesel yapan gazeteciler; Yusuf Yavuz ve Pelin Gel Ağan’a, VTV’deki “İki Ağaç İçin” belgeseliyle Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından 2014 Yılı Başarılı Gazetecileri Ödülü verildi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 2014 Yılı Başarılı Gazetecileri Ödül töreni geçtiğimiz gün Ankara'da gerçekleştirildi.

Devamını oku...
 
YENİ EĞİTİM YILINA YENİ OKULLAR GELİYOR PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Mart 2015 23:27

Mustafa KOÇ

(Bu yazı, 14 Mart 2015 tarihli POSTA Gazetesinde yayımlanmıştır.)

Son yıllarda eğitim sisteminde köklü değişikler gerçekleşti. Bu değişimden en büyük payı ise dershaneler ve sınav sistemindeki ayarlamalar aldı. Yeni düzenlemelerin, eğitim sorunlarının çözümüne ne ölçüde katkı yapacağını ileriki zamanlarda yaşayarak göreceğiz.

Geride kalan 50 yıla damgasını vuran ve Türk eğitim tarihinde tartışılmaz büyük başarılara imza atan özel dershaneler artık yok. Bu yüzden yeni öğretim yılına girerken makul bir bedelle dershane desteği alabilen aileler ve öğrenciler mutlaka bir tedirginlik içinde olacaktır.

Devamını oku...
 
ZİLE'DE OLAYLI HES EYLEMİ PDF Yazdır E-posta
Pazartesi, 16 Mart 2015 23:23

"ZİLE BU HES'İ İSTEMİYOR"

Tokat'ın Zile İlçesi'nde toplanan yaklaşık 2 bin kişi ilçede yapılması planlanan 3 hidro elektrik santraline (HES) karşı yürüyüş yaptı. Yaklaşık 10 kilometre Zile-Çekerek yolunda yürüyüş yapan köylülere jandarma zaman zaman biber gazı ile müdahale etti.

Zile'den geçen Çekerek Irmağı üzerine özel bir firma tarafından yapılması planlanan HES'e karşı çıkan köylülere destek için çeşitli yerlerden gelen kişiler Yapalak Köyü girişinde toplandı. İstanbul'dan otobüslerle gelen dernekler eyleme katıldı.

Devamını oku...
 
ALİ ÖZ VEFAT ETTİ PDF Yazdır E-posta
Cumartesi, 14 Mart 2015 20:13

Köyümüzden, “Çakıcı“ lakaplı Mustafa Öz’ün oğlu Ali Öz, Antalya’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Ali Öz, 15 Mart Pazar günü öğleyin Ahmetler’de toprağa verilecektir.

Ali Öz’ün ailesine, yakınlarına ve tüm Ahmetlerlilere baş sağlığı diliyor, Ali Öz’e tanrıdan rahmet diliyoruz.

Nur içinde yatsın!

 
DÜNYA KADINLARI AHMETLER'DE PDF Yazdır E-posta
Cuma, 13 Mart 2015 21:00

Mehmet KOCAAKÇA

Dünya kadınları, köylülerin HES mücadelesindeki onurlu duruşlarından dolayı Ahmetlerli kadınlara destek yürüyüşü yaparak Ahmetler'e konuk oldular. 

Antalya Dünya Kadın Yürüyüşü Platformu, Dünya kadın yürüyüşü etkinliği için Ahmetler köyüne misafir oldular. “Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz, suyumuz, toprağımız ve kentimiz için yürüyoruz” diyerek... Üç dilde afiş astılar; “kadın, yaşam, özgürlük.” Ahmetler’in emekçi, direnişçi ve vefalı kadınlarını ziyaret ederek onların yanında olduklarını gösterdiler.

Antalya Halkevleri, Eğitim-Sen’in kadınları ile birlikte Almanya’dan, İngiltere’den, Belçika’dan, Hollanda’dan, Sırbistan’dan ve diğer ülkelerden gelen kadınlar, Ahmetler’de yan yana geldiler. Bu yürüyüşün Ahmetler’de yapılmasının nedeni, köylülerin HES’e karşı vermiş olduğu mücadeleyle de yakından ilgiliydi.

Devamını oku...
 
AHMETLER’İN ÖKSÜZ HALASI PDF Yazdır E-posta
Çarşamba, 04 Mart 2015 20:14

Mehmet KOCAAKÇA

“Sen Deniz Gezmiş’e yataklık yaparsın ha!”

Ahmetler’de kar yağıyordu usul usul. Sulu düşen kar toprağa tutunmaya çalışıyordu inatla. Beyaz bir örtü kendini hafiften göstermeye başlarken birden veda ediverdi. Köyün içerisinde bir sessizlik çökmüştü. İn cin top oynar hali mi desek, yoksa herkes soğuk ve kar ayazından sığınacak ocak başında mı bekleşiyor bir bilinmezlik var sanki. Güğlen dağı yine hasretli ve heybetli yukardan gözetliyor insanlarını. Her bakışımda Ahmetler’e özlemin ateşini yakar yüreğimin içinde. Her defasında güzelliğini seyrettirirken, kucaklamayı bekler sıladaki insanlarını.

Devamını oku...
 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 - 141